Hızlı Doldurma

Excel'in Hızlı Doldurma özelliği herhangi bir formüle ya da farklı işleme gerek kalmadan hızlı işlem yapmanızı sağlayan bir özelliktir.

Özelliğe dair bazı örnekler ile yazımıza devam edelim.

Hızlı Doldurma

Üst resimde göreceğiniz üzere ayrı ayrı 4 sütundan oluşan bir küçük örnek verimiz var. Bu verilerden Adı ve Soyadını E sütununda hızlı bir şekilde birleştirmek istiyoruz. Birleştirme işlemi için farklı alternatifler vardır biz burada Hızlı Doldurma özelliği ile nasıl kolay ve hızlı bir şekilde yapılacağını göstereceğiz.

İlk olarak üst resimdeki tablomuzun E2 hücresine Ali Veli yazıyorum. Daha sonra E2 hücresinden itibaren, verilerimin bittiği E5 hücresine kadar seçim yapıyorum.

Hızlı Doldurma ile Birleştirme

Bu işlemi yaptıktan sonra Şerit Menü -> Veri Sekmesinden Hızlı Doldurma simgesine tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi sonucu alıyoruz.

Bu işlemin kısayolu Ctrl + E'dir.


Hızlı Doldurma Hızlı Birleştirme

Görüldüğü üzere B ve C sütunlarındaki veriler hızlı bir şekilde Excel tarafından birleştirildi. Excel burada E2 hücresine yazdığımız veriyi referans aldı. Eğer biz E2 hücresine A.Veli şeklinde yazıp, Hızlı Doldurma yapsaydık, sonuç aşağıdaki gibi olacaktı.

Hızlı Doldurma

Burada küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum. Eğer Excel 365 kullanıcısıysanız, bu versiyonun dinamik yapısı sayesinde ikinci yaptığınız işlerde artık (bu işlem için) Ctrl + E kısayoluna ya da Şerit Menü 'den Hızlı Doldurma simgesine gerek kalmadan davramış yenilenecektir.

Hızlı Doldurma işlemini Excel'in Otomatik Doldurma Seçeneklerini kullanarakta uygulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki gibi işlem yapmanız yeterli olacaktır.

Otomatik Doldurma ile Hızlı Doldurma

Üst resimde yaptığım işlem sonucunda tüm hücrelere aynı değer yazıldı. Lakin kırmızı ok ile işaretlediğim alanı seçtikten sonra oluşacak görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

Hızlı Doldurma Özelliği

Bu özellik ile yapılabilecek işlemler sadece bu kadar basit bir şekille sınırlı değildir. Örneğin ad ve soyadlardan bir mail adresi oluşturmak istersek, yine ilk satıra yazacağımız örnek veri referans alınarak hızlı doldurma gerçekleştirilecektir.

Tabi mail adresi oluştururken Türkçe karakter sorunları olacağından, bu tür bir birleştirme ile yapılacak olan işlemler kontrolü gerektirir ve hata olasılığı çok yüksektir.
Excel Eğitimleri

Hızlı Doldurma Özelliğinin Kullanıldığı İçerikler

Mouse (Fare) İle Seri Doldurma (sorular)

Hızlı Doldurma Özelliğini Keşfedin (makale)

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel sayfanızda yer alan 0 değerlerini gizlemek için, 0 değerlerinizin olduğu alanı seçip, sağ tıkladıktan sonra; Hücre Biçimlendir -> Sayı sekmesi -> İsteğe Uyarlanmış kısmına tıklayıp, Tür kısmına: 0;-0;;@ yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...