Haftanın Günlerinin Sayısal Karşılıklarını Bulma

Haftanın Günlerinin Sayısal Karşılıklarını Bulma isimli soruda, gün isimlerinin karşılığına denk sayısal değerlerin nasıl bulunacağının cevabı aranmaktadır.

Haftanın Günlerinin Sayısal Karşılıklarını Bulma

Haftanın Günlerinin Sayısal Karşılıkları

Haftanın yedi günü, Excel üzerinde 1-7 arasındaki sayısal değerler ile ifade edilir. Hafta Pazar ile başlar ve Cumartesi ile biter. Dolayısıyla, Pazar 1., Cumartesi ise 7. gündür. Aradaki günlerde sırası ile numaralandırılmıştır. Bir Excel hücresinde, gün bazlı tarihsel bir işlem yapabilmek için yazılı olan değerlerin metin yerine sayısal olması gerekir. Lakin, tek tek sayısal değerleri yazmak zor olabilir. Peki metin şeklinde yazılı olan haftanın günlerini en kolay bir şekilde sayısal değere formülleri kullanarak nasıl dönüştürebiliriz?

Daha net olarak ifade etmemiz gerekirse, üstteki resimde yer alan C3:C9 aralığına nasıl bir formül yazmalıyız?

Cevaplarınızı beklerim.

Bilgilendirme

Bu soru, kullanıcılarımızın Excel pratiği yapmalarını sağlamak için hazırlanmıştır. Soruyu soran yazarımız cevabını bilmekte, sizin katılımınızı istemektedir.

Çözüme dair bilginiz varsa çözümünüzü yazabilirsiniz. Eğer cevaba dair bir fikriniz yoksa, "Cevabını bilmiyorum ama çözümü görmek istiyorum." tarzında bir yorum yapabilirsiniz.

Yaptığınız yorum sonrasında 50 puan kazanacak ve sorunun cevabını ile daha önce verilmiş cevapları görebileceksiniz.

Puan Kazanma Adımları Nelerdir?
Kazanılan Puanları Nerede Kullanacağım?

Soruya cevap yazabilmek için giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Sorunun Çözümünde Kullandığımız Excel Özellikleri:

Etiketler

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Excel sayfanızda yer alan 0 değerlerini gizlemek için, 0 değerlerinizin olduğu alanı seçip, sağ tıkladıktan sonra; Hücre Biçimlendir -> Sayı sekmesi -> İsteğe Uyarlanmış kısmına tıklayıp, Tür kısmına: 0;-0;;@ yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...