Ücretsiz dosya indirmek için üyelik oluşturup, dosyayı indirip işini gördükten sonra, "hesabımı silin" şeklinde aldığımız artan talepler kapsamında; yayın hayatımız devam ettikçe ÜCRETSİZ DOSYA İNDİRME özelliğimizi devre dışı bırakmış bulunuyoruz.

Sitemizden dosya indirmek için Üyelik Paketi satın alabilirsiniz ya da dilerseniz İletişim bölümünden hesap silme talebinde bulunabilirsiniz.

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Gün Bazlı Tarih Listeleme isimli dosyamızdaki formüller ile, iki tarih arasındaki gün bazlı tüm tarihlerin nasıl kolayca listeleneceği öğretilir.

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Dosyamızın hikayesi üstteki gibi bir şablona bağlı olarak başlamaktadır. Elimizde ilk ve son tarihlerin yazılı olduğu değerler ile haftanın 7 gününe ait başlıkların olduğu bir şablon. Sonraki aşama ise, ilk ve son tarih değerlerine göre, ilgili günün altına satır satır tarihlerin listelenmesini bulmak.

Sitemizde bu işlemi yapan farklı örnekleri de incelemek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bu örneğimizde, Excel'in en yeni formülü olan LET ile sonuca ulaştık. Let Formülü Örnekleri isimli dosyamızda ve formülün tanıtım sayfasında işlevini inceleyebilirsiniz.

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Üstte gördüğünüz gibi ulaştığımız sonuca, LET formülü dışında aşağıdaki listede yer alan formülleri de kullanarak ulaştık.

Yeni nesil Excel formüllerinin en güzel yanı, siz üstteki ilk ve son değerleri değiştirdiğinizde oluşacak listenin otomatik olarak çoğalması ya da azalmasını sağlamasıdır. Ne demek istediğimi örnekle anlamlı hale getireyim.

Yeni nesil Excel Özelliği

Üstte gördüğünüz üzere, Pazar, Pazartesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri yıl içinde 52'şer kez tekrarlanmakta. Salı ve Çarşamba ise 53'er kere...

Dosyayı açtığınızda göreceğiniz üzere, bize listeyi veren formülümüz sadece 7. satırlara yazıldı. Oluşan liste ise bir Dinamik Excel davranışıdır. Eğer Excel Dinamik Dizi Formülleri yerine geleneksel Excel formülleri kullanmış olsaydık, formülü aşağıya doğru otomatik olarak çoğaltmamız gerekecekti. Bunun daha net anlaşılır hale getirmek için ilk ve son tarih değerlerini değiştiriyorum ve sonuç aşağıdaki gibi oluyor:

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Bu aralığı abarttığımızda da değişen bir şey olmaz, Excel Dinamik Dizi Formülleri Dinamik Dizi aralığını otomatik olarak oluşturur.

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Formülün bahsettiğim şekilde çalışmasının tek engeli, Taşma Aralığı diye adlandırdığımız bu aralığın önüne bir engel çıkması olacaktır. Eğer Dizi Taşma Aralığı oluştururken bir değer ile karşılaşırsa, formül bize Taşma hatası verecektir.

Taşma Hatası

Üst resimde göreceğiniz hatanın nedenlerini ve çözümüne dair detayları, #TAŞMA! hatası nasıl düzeltilir isimli makalemizde anlatmıştım. Bu işlem için hatanın çözümü, B12 hücresindeki 1 değerini silmek olacaktır. Bu silme işleminden sonra dizi otomatik olarak taşma işlevini gerçekleştirecek, bizleri her seferinde formülü elle çoğaltma derdinden kurtaracaktır.

LET Formülü sadece Excel 365 kullanıcılarının faydalanabileceği bir formüldür.

Gün Bazlı Tarih Listeleme - Excel Özellikleri:

BAĞ_DEĞ_SAY HAFTANINGÜNÜ FİLTRE SIRALI LET

Etiketler

#Gün Bazlı Tarih Listeleme
Sayın ziyaretçi,

Gün Bazlı Tarih Listeleme isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Gün Bazlı Tarih Listeleme isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de bir liste oluşturduğumuz zaman, verilerin bulunduğu en son hücreye gitmenin en kolay yolu; Ctrl + v (Aşağı Ok) tuşudur.
Fareyi kullanarak en alt hücreye gitmek için, listenizde herhangi bir hücre seçin. Seçmiş olduğunuz hücrenin sınır çizgisine çift tıklayın.
Bu şekilde, listenin en sonuna hızlı bir şekilde gitmiş olursunuz.
Tekrar en üste dönmek isterseniz, Ctrl + ^ (Yukarı Ok) tuşlarına basmanız, aynı işlemi fare ile yapmak isterseniz ise, seçili hücrenin üst sınır çizgisine çift tıklamanız yeterli olacaktır.
en son hücreye gitme
Yükleniyor...