Gün Bazlı Tarih Listeleme

Gün Bazlı Tarih Listeleme isimli dosyamızdaki formüller ile, iki tarih arasındaki gün bazlı tüm tarihlerin nasıl kolayca listeleneceği öğretilir.

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Dosyamızın hikayesi üstteki gibi bir şablona bağlı olarak başlamaktadır. Elimizde ilk ve son tarihlerin yazılı olduğu değerler ile haftanın 7 gününe ait başlıkların olduğu bir şablon. Sonraki aşama ise, ilk ve son tarih değerlerine göre, ilgili günün altına satır satır tarihlerin listelenmesini bulmak.

Sitemizde bu işlemi yapan farklı örnekleri de incelemek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bu örneğimizde, Excel'in en yeni formülü olan LET ile sonuca ulaştık. Let Formülü Örnekleri isimli dosyamızda ve formülün tanıtım sayfasında işlevini inceleyebilirsiniz.

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Üstte gördüğünüz gibi ulaştığımız sonuca, LET formülü dışında aşağıdaki listede yer alan formülleri de kullanarak ulaştık.

Yeni nesil Excel formüllerinin en güzel yanı, siz üstteki ilk ve son değerleri değiştirdiğinizde oluşacak listenin otomatik olarak çoğalması ya da azalmasını sağlamasıdır. Ne demek istediğimi örnekle anlamlı hale getireyim.

Yeni nesil Excel Özelliği

Üstte gördüğünüz üzere, Pazar, Pazartesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri yıl içinde 52'şer kez tekrarlanmakta. Salı ve Çarşamba ise 53'er kere...

Dosyayı açtığınızda göreceğiniz üzere, bize listeyi veren formülümüz sadece 7. satırlara yazıldı. Oluşan liste ise bir Dinamik Excel davranışıdır. Eğer Excel Dinamik Dizi Formülleri yerine geleneksel Excel formülleri kullanmış olsaydık, formülü aşağıya doğru otomatik olarak çoğaltmamız gerekecekti. Bunun daha net anlaşılır hale getirmek için ilk ve son tarih değerlerini değiştiriyorum ve sonuç aşağıdaki gibi oluyor:

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Bu aralığı abarttığımızda da değişen bir şey olmaz, Excel Dinamik Dizi Formülleri Dinamik Dizi aralığını otomatik olarak oluşturur.

Gün Bazlı Tarih Listeleme

Formülün bahsettiğim şekilde çalışmasının tek engeli, Taşma Aralığı diye adlandırdığımız bu aralığın önüne bir engel çıkması olacaktır. Eğer Dizi Taşma Aralığı oluştururken bir değer ile karşılaşırsa, formül bize Taşma hatası verecektir.

Taşma Hatası

Üst resimde göreceğiniz hatanın nedenlerini ve çözümüne dair detayları, #TAŞMA! hatası nasıl düzeltilir isimli makalemizde anlatmıştım. Bu işlem için hatanın çözümü, B12 hücresindeki 1 değerini silmek olacaktır. Bu silme işleminden sonra dizi otomatik olarak taşma işlevini gerçekleştirecek, bizleri her seferinde formülü elle çoğaltma derdinden kurtaracaktır.

LET Formülü sadece Excel 365 kullanıcılarının faydalanabileceği bir formüldür.

Gün Bazlı Tarih Listeleme - Excel Özellikleri:

BAĞ_DEĞ_SAY HAFTANINGÜNÜ FİLTRE SIRALI LET
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Gün Bazlı Tarih Listeleme isimli dosya, sadece sitemizden VIP Üyelik Paketi almış kullanıcıların indirebileceği niteliktedir.

Sitemize Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız ve bir VIP Üyelik Paketi almanız ile eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

#YOK! (#NULL?) Hatası

Formülde bazı yerlerde ya noktalı birgül yerine virgül kullanmışsınızdır. Ya da başvurulan hücrelerde başvuru bilgisi bulunamamıştır. Çoğunlukla Düşeyara, yatayara gibi formül sonuçlarında bu hata alınabiliyor.

Detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...