Grafiği RESİM olarak getirmek

52779 11 Temmuz 2020 11 Temmuz 2020 VIP Dosya
Bazen çok satırlı verilerin bulunduğu tablolarda, herhangi bir satır seçilmek ve seçilen satırla ilgili kolonlardaki verilere ait grafiksel gösterime ihtiyaç hissedilir.

Örnek verilecek olursak,

-- Borsada Hisse Senetlerinin takibi
-- Öğrencilere ait devamsızlık ya da aktivite/performans takibi
-- Malzeme Stok takipleri
-- Personel devamsızlık, performans takipleri ....vs

Çok satır bulunduğundan dolayı, Açılır liste, combobox, seçenek düğmeleri, onay kutuları, mouse gezdirerek seçim ...vs gibi yöntemler kullanılarak ilgili değerin seçilmesi pek pratik kabul edilmeyip, direkt olarak ilgili değerin bulunduğu hücrenin seçilmesi yöntemi benimsenebilir.

Bu durumda da, seçilen değerin bulunduğu satır sayfanın çok aşağılarında olması durumu ve grafiğin de kaydırılması ya da user form ile grafik gösterimi gibi değişik faktörler ortaya çıkacaktır.

Örnek olarak hazırlanan dokumanda, Personellerin Aylık Performans takipleri ele alınmıştır.

image(137).png

Performans takibi söz konusu olduğundan, Minimum ve Normal hedef değerler ve personellerin aylık performans değerleri tabloda bulunmaktadır.
Performans değerleri, hedef değerlere göre değerlendirilmekte ve değerlendirmeler koşullu biçimlendirme ile otomatik olarak yapılmaktadır.

Tablonun yapısına göre gerek değerlendirmeler ve gerekse grafiklendirmeler farklılık seyredebilecektir.

Farklı olmayan şey ise, Seçilecek değerin bulunduğu hücrenin seçilmesi ve grafiğin resim olarak ilgili yere getirilmesidir.

image(138).png

Burada, seçilecek değerin bulunduğu kolonda, ilgili satır seçildiğinde makro ile seçilen değer ve satır numarası H sayfasına yazdırılır.
H Sayfasında ilgili hesaplamalar yapılarak grafik serileri ve grafik oluşturulur.
Oluşturulan grafik de Resim olarak, Veri sayfasında seçilen değerin bulunduğu satıra göre tanımlanan yere getirilir.

image(139).png

Not : Resim olarak getirilen grafiğin, ekranda güzel görünebilmesi için de seçilen hücrenin yukarılara doğru kaydırılması gerekecektir. Kaydırıldıkça, Resim - Grafik de beraberinde kayacaktır.

Yararlı olması temennisiyle....

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Sn. @52779,

Grafiklere ilişkin bir çoğumuzun bilgileri yetersizdir. Emek ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sağ olun, var olun.


Çok teşekkürler...
Selamlarımla...


Muhteşem bir çalışma
Performans dönemi gelince bu dosyalar şahsen benim işime çok yarayacktır.
Teşekkürler


Çok teşekkür ediyorum..
İşinize yarayacak olması da inanın beni çok mutlu etti...
Sevgiler... Saygılar...


Grafikler Excel'de en zayıf olduğum özelliklerden birisi. Emin olun işime yarayacak ve bazı özel grafikler içinde sizi rahatsız edebilirim :)


Yardımcı olabilmekten büyük mutluluk duyarım.
Çekinceniz olmasın. Bilgim çerçevesinde her zaman yardımcı olmaya çalışırım.
Sevgi ve saygılarımla....Bir Excel sayfası üzerinde aynı içeriği temsil eden sütunlara ait ilk satırın üzerindeki bir satıra, bu sütunları kapsayacak hücreleri birleştirip başlık ataması yaptığımız olmuştur. Kullandığınız şablonlar veritabanı niteliğinde olmayan form, raporlamalarınıza görsellik katması için bu uygulamayı tavsiye ederim.

Ama veriler sadece veritabanı niteliğinde ise, hücre birleştirmeden kaçınmalısınız. Karşınıza çıkabilecek bazı problemlerin neler olduğuna dair buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Peki, veritabanı olarak kullandığınız bir sayfada, atayacağınız başlığı hücre birleştirme yapmadan ortalayabilir misiniz?

örneğin A2 ve C2 aralığınızda, Sicil, Adı, Soyadı şeklinde 3 sütundan oluşan verileriniz var. Siz A1:C1 aralığına "Personel Bilgileri" şeklinde bir başlık yazıp, bunu hücre birleştirme yapmadan yapacaksınız.
Bunun için:
  1. A1:C1 aralığını seçin.
  2. Farenin sağ tuşuna basın ve Hücreleri Biçimlendir'i seçin.
  3. Metin Hizalama seçeneklerinden, Yatay seçeneğinin altındaki listeyi tıklayın.
  4. Açılan listeden, Seçim Arasında Ortala seçip Tamam'a tıklayın.
Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.Hücre Birleştirilmedi ama ortalama yapıldı.

Yükleniyor...