Formülle Yıllık İzin Hakedişi Hesaplama

admin 04 Temmuz 2020 05 Temmuz 2020 VIP Dosya
Bu dosyada açılış şifresi bulunmaktadır
Dosyanın şifresini görebilmek için hemen alt tarafta bulunan Yorum alanına bir yorum yazmanız gerekir. Yorumlar onaya tabidir. Yorumunuzun anında yorumlanmasını istiyorsanız, Hesap Doğrulama yapmanız yeterli olacaktır. Doğrulanmış hesaba sahip kullanıcılarımızın yorumları otomatik olarak onaylanmaktadır.
Yorumunuzun onaylanmasından sonra, bu alanda dosyanın şifresini görebileceksiniz.
Formülle Yıllık İzin Hakedişi Hesaplama isimli bu dosyamızda, çalışanlarınızın Yıllık İzin hakedişleri Excel formülleri ile yıl ve toplam bazlı olarak nasıl hesaplanacağı öğretilmektedir.

Bilindiği üzere, bir çalışanın Yıllık İzin haketmesi için, işyerinde 1 yıl çalışması gerekmektedir. İlk 1 yılını doldurduktan sonra çalışan 14 işgünü hakkına sahip olur.
Sonraki yıllarda da aynı kural işler, işçi her 1 yılını doldurduktan sonra, izin hakkına sahip olur. Bu izin hakkı süreleri 4857 sayılı iş yasamızın 53. maddesinde aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

  • 1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara 14 günden,
  • 5 yıldan fazla 15yıldan az olanlara 20 günden,
  • 15 yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara 26 günden az olamaz.
Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle, 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.

Görüldüğü üzere izin hakediş süreleri iki kategoride değerlendirilebilir.

  • Birincisi hizmet süresine göre,
  • İkincisi 18 yaş altı ve 50 yaş üstüne göre
Biz de daha öncelerde buradaki ve buradaki iki dosyamızda Yıllık İzin hakedişleri eklemiştik. Kendimizde dahil olmak üzere, izin hakedişlerini makro ile yapılan örnekteki çözüm ile hesaplamaktaydık. Geçtiğimiz günlerde Destek Forumumuzdan gelen soruya istinaden, üstadımız Ömer Baran'ın üstün formül bilgisi ile ortaya bu dosya çıkmış oldu.

Dosyada bazı alanlara manuel bilgi yazmanız şarttır. Bunlar nelerdir.

Çalışanın kişisel bilgileri (sicil ve ad soyad) bu alanları yazmazsanızda olur, hesaplamaya etkisi yoktur ama kim kimdir kısmının önem arz etmesinden ve raporlama yapmaktan dolayı faydalıdır.

İşe Giriş Tarihi, Doğum Tarihi alanları. Bu alanlar Yıllık İzin hakediş hesaplaması için olmazsa olmazdır. Bu yüzden Excel'de mutlaka yazmanız gerekir.

Bu iki alana dair dosyamızın ekran görüntüsü şu şekildedir:

Kişisel Bilgiler

Daha sonraki sütunlarda, Ömer Baran üstadımızın şaheser niteliğindeki formülleri devreye girmektedir.

İlk olarak her yıl çalışanın iznini işe giriş tarihine göre hakettiği yıl olan "Son Hakediş Tarihi", "Bu Yıl Hak Edilen" ve "Toplam Hak Edilen" alanları formülize edilmiştir.

Hakediş Alanları

Daha sonra ise, çalışanın yıl bazlı olarak hakettiği izinlerin rakamları görünmektedir. Biz burada 30 sütunu formüllendirdik. 30 yıldan fazla süreli bir çalışanınız varsa, sağa doğru formülü kopyalamanız hesaplama için yeterli olacaktır.

Bu alanda gelen yıllık izin hakediş günleri, üst tarafta belirlediğimiz ve kanuni sürelerle birebir uyumludur. Önce çalışanın yaşını kontrol eder, ikinci kriterlere girmiyorsa, bu sefer hizmet sürelerine göre hesaplama yapar ve sonucu yazar.

Yıllık İzin Hakediş Tablosu

Üst resimdeki toplam hakediş dağılımındaki başlıkların açıktan koyuya gitmesi, 14-20-26 günlük izin hakedişlerini temsil eder. Ayrıca bu alanda çalışanın içinde bulunduğu yıldaki izin satırı da, Koşullu Biçimlendirme özelliği ile renklendirilmiştir.
Bu bilgilerin neticesi ile ortaya çıkan bu güzel dosyada kullanılan Excel Formüllerinin listesini aşağıdaki özellikler listesinden görebilirsiniz.

Formülle Yıllık İzin Hakedişi Hesaplama

Dosyamızın indirenlere faydalı olmasını temenni eder, Ömer Baran üstadımıza bu özel formüller için teşekkürlerimi iletirim.

Bu özel Excel dosyası için küçük bir teşekkürü çok görmeyenler, açılış şifresini de yorumları sonrasında kolayca görebileceklerdir.
Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
VE - SÜTUN - TARİH - ETARİHLİ - GÜN - EĞER - EĞERHATA - DOLAYLI - ARA - AY - YADA - SATIR - TOPLA.ÇARPIM - BUGÜN - YIL - Koşullu Biçimlendirme - Karma Başvuru

emeğinize sağlık teşekkürler

merhaba 2003 öncesi hakedişler de bu dosyada hesaplanıyor mu? Elinize sağlık!


Sadece 4857'ye göre hesaplattık. Üzerinde oynama yapmak lazım. Ama gerçekten güzel bir kısmı yakalamışsınız.


üzerinde çalışıyorum. Dilerseniz kendi dosyamı sizlerle paylaşabilirim.


Tabiki de dosyayı tamamlarsanız ekleriz, çokta seviniriz.


teşekkürler, güzel bir çalışma

emeği geçen herkese teşekkürler

Güzel bir çalışma olmuş. Teşekkürler

Emeği geçenlere teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık

Emeğinize sağlık. Teşekkürler


12

Excel'in MUTLAK fonksiyonunu kullanarak, bir negatif sayıyı kolayca pozitif hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz?
A2 hücresinde -525,52 şeklinde bir değer olduğunu varsayalım.
B2 hücresine, =MUTLAK(A2) yazdığınızda, sonucun 525,52 şekline döneceğini göreceksiniz.

Not: Pozitif olan rakamlar aynen korunur.

Eğer bir aralıkta yer alan ve birden fazla negatif sayıyı, tek seferde ve bir kereye mahsus pozitif değere sayıya dönüştürmek isterseniz:
  1. Boş bir hücreye -1 yazın ve -1 sayısının yer aldığı hücreyi kopyalayın.
  2. Dönüştürmek istediğiniz negatif sayıları fareniz ile seçin.
  3. özel Yapıştır -> Değerler -> çarp deyin.
Tüm negatif sayıların pozitif sayıya döndüğünü göreceksiniz.
Yükleniyor...