Formül Uyumluluğu


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
194 0 0 0 5
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Formüllerin Excel Versiyonlarına Uyumluluğu

Bazı üyelerimiz Excel'de formül yazarken, üst resimde oklarla gösterdiğimiz alanların ne işe yaradığını sormaktadır. Bu duruma istinaden kısa bir bilgilendirme yazısı ile durumu açıklamak istedik.

Excel 2010 ve sonraki sürümlerinde (teorik olarak) daha anlamlı sonuçlar ve isimler sağlamak için (ben hala Türkçe isimlerin saçmalıklarla dolu olduğunu düşünenlerdenim) belirli formüllerin yerine yeni formüller eklemektedir.

Örneğin, bir sayı aralığına göre sayı için bir sıra oluşturan RANK formülü, makalemize konu olan "uyumluluk" listesinde çıkmaktadır. Bunun nedeni, RANK formülünün RANK.EŞİT ve RANK.ORT formülleriyle değiştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu tür formülleriniz ile uyumluluk sağlamak için, Excel'in sonraki sürümlerinde o formülle uyumlu hale getirilmiş yeni formülleri kullanabilirsiniz. Ancak Microsoft, geriye dönük uyumluluğa gerek duymazsa, kullanıcıların daha yeni formüllere geçmelerini önerir.

Benzer adlara sahip tüm yeni formüller uyumluluk göstermeyedebilir. Örneğin, tarihler arasındaki iş günlerini hesaplayan TAMİŞGÜNÜ formülüne göre, TAMİŞGÜNÜ.ULUSL formülüne göre aynı amaçta ama daha yeni bir formül olsa da, uyumluluk formülü olarak listelenmez.

TAMİŞGÜNÜ.ULUSL basitçe daha fazla esneklik sağlayarak, kullanıcıların haftanın hangi günlerinin hafta sonu (iş günü olmayan günler) olarak değerlendirileceğini özelleştirmelerini sağlar.

Daha önce yorum yapılmamış!

YARARLI KISAYOLLAR
Kaydetme Ctrl S
Yeni Sayfada Grafik Oluşturma F11
Sayfa Ekleme Shift F11
Bir Ekran Sola Git Alt PgUp
Tablo Seçimi Yapma Ctrl *
Bir veri aralığının en üstündeki hücreye hızlıca gitmek için, Ctrl + Sol Ok tuşunu kullanmanız ya da fareyi aktif hücrenin sol çizgisine getirip (aşağıdaki görüntüdeki gibi) çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Yükleniyor...