Formül oluşturmak için beş ayrı yöntem


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
218 0 0 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Formül oluşturmak için beş ayrı yöntem isimli bu makalemiz, Excel’de en çok kullanma ihtimalimiz olan fonksiyonların beş ayrı yöntemini öğretmeyi amaçlamaktadır.

Excel formüllerini eklemenin beş genel yolu vardır. Hangi yöntemi, ne şekilde kullanmanız gerekir, çalıştığınız içeriğin durumuna göre farklılaşma gösterebilir.
Bu makalemizde, bu beş yöntemin neler olduğuna ve nasıl kullanıldığına değineceğiz.

1- Hücre içine bir formül yazmak

Excel formülü eklemek için en basit yöntemdir. Eşittir işaretini (=) yazarak başlatılır.

Eşittir işaretinden sonra, var olan bir Excel fonksiyonunu yazmaya devam ederseniz, alta doğru açılan bir liste oluşacağını göreceksiniz. Dilerseniz formülünüzü yazmayı bitirebilir, dilerseniz listeden seçebilirsiniz. Listeden seçim yapmak isterseniz, Enter tuşuna basmamanız, Tab tuşunu kullanmanız gerekir.

Aksi halde, #AD? hatası alırsınız. Bu hatayı düzeltmek için hücreye çift tıklamanız ya da hücre seçiliyken F2 tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Formül Listesi

2- Formüller sekmesini kullanmak Eğer formüller sekmesini kullanarak bir formül eklemek isterseniz, Şerit Menü -> Formüller sekmesini kullanmanız yeterli olacaktır.
Bu sekmenin altında yer alan İşlev Ekle simgesine tıklayarak Excel formülü seçebilirsiniz.

Klavyeden hızlı bir şekilde açmak için kısayolu:
Alt F L şeklindedir.

Fonksiyon Çubuğu ve Fonksiyonlar

3- Formüller sekmesinden, kategoriye göre formül seçmek Bu seçenek, ilk iki seçeneğe göre biraz daha zordur. Çünkü, ekleyeceğiniz fonksiyonun hangi kategoriye ait olduğunu bilmeniz gerekir.
Fonksiyonunuz hangi kategoriye aitse ve siz bunu biliyorsanız, hemen Şerit Menü -> Formüller sekmesine tıklayı, ilgili kategorinin altından fonksiyon ismine erişebilirsiniz.
Excel fonksiyonları, 12 ayrı kategoriye ayrılmıştır. Bu kategorilerin hepsine, Şerit Menü -> Formüller sekmesinde yer almaktadır.

Bu kategoriler ve klavyeden hızlıca erişmek için kısayolları şu şekildedir:

Önemli Not:


Kısayollar ve Kategoriler, Ofis 365'in son sürümü ile hazırlanmıştır.

Formül Şerit Menü

4- Otomatik Toplam özelliğini kullanmak Otomatik Toplam, sayısal verilerinizin yer aldığı hücrelere uygulayacağınız bazı fonksiyonlara hızlıca ulaşmanızı sağlayacaktır.
Bu kısayola Şerit Menünün Giriş ve Formüller sekmelerinden iki ayrı şekilde erişebilirsiniz.

Formül Kısayol Menüsü

Bu alandan, üst resimde de göreceğiniz üzere,
TOPLAMA, ORTALAMA, SAYILARI SAYMA, EN BÜYÜK, EN KÜÇÜK fonksiyonlarını hızlıca kullanacağınız gibi listenin altındaki Diğer İşlevler kısmından yine tüm fonksiyonlara da erişebilirsiniz.

5- Son Kullanılan Sekmeleri Kullanmak


Eğer bir Excel fonksiyonunu çok sık kullanıyorsanız, tekrar tekrar yukarıdaki adımlara gerek duymadan, Şerit Menü -> Formüller sekmesinden, En Son Kullanılan simgesine tıkladığınızda, son kullandığınız fonksiyonların neler olduğunu göreceksiniz.
Bu yöntem ile de hızlıca aynı fonksiyona erişebilirsiniz.

Eğer makalemizden faydalandıysanız, gerek başkalarının faydalanması gerekse de sitemize destek olmak amacıyla sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmanızdan mennun oluruz.

Yararlı olması temennisiyle.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
TOPLAMA - ORTALAMA - BÜYÜK - KÜÇÜK

Daha önce yorum yapılmamış!

Shift tuşunu kullanarak, satır ve sütunlardaki verileri oldukça hızlı bir şekilde yer değiştirebilirsiniz. Örneğin, bir satırda bulunan verileri aşağı ya da yukarı taşımak isterseniz, ilgili satırların numaralarından tamamını seçme yaptıktan sonra, shift tuşunu basılı tutmak suretiyle fare işaretini taşımak istediğiniz aralıktaki herhangi bir hücrenin hemen en alt/üst kısmına getirin.

Hızlı Taşıma

Fare oku bu şekli aldıktan sonra, istediğiniz yere ilgili satırları kolayca taşıyabilirsiniz.

Sütunlar içinde benzer işlemi sütun seçip, ilgili hücrenin sağ/sol kısmına getirip Shift tuşuna basılı tutarak mause ile sürüklemek suretiyle yapabilirsiniz.

Hızlı Taşıma
İLGİ ÇEKİCİ İÇERİKLER
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
Mutlak Referans admin 05 Ekim 2019 video
Eğer Formülü ve Kullanımı AhmetRasim 12 Temmuz 2020 makale
Stok Giriş Çıkış Programı Feyzullah 22 Nisan 2020 dosya
En Düşük ve En Yüksek Puan Bulma admin 20 Haziran 2018 dosya
Seçtiğiniz Yıla ait Ay Ay Haftanın Günlerinin Sayıları RftDvrc 31 Mart 2019 dosya
Yükleniyor...