03 Aralık 2019 09 Temmuz 2021 1115 15 KB

Fazla Mesai Hesaplama Excel

Fazla Mesai Hesaplama Excel isimli bu dosya, İş Kanununda belirtilen kriterlere göre mesai hesaplamasının nasıl yapılacağını öğretmektedir.

Fazla Mesai Hesaplama Excel

Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır

Fazla Mesai, Yönetmeliğe göre haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. Ancak Ne 4857 sayılı İş Kanunu'nda ne de İş Kanunu'na İlişkin Fazla Mesai Yönetmeliği'nde günlük bir sınırlama yapılmamıştır. ... “Yıllık 270 saati geçen fazla mesainin ücreti ödenmelidir” ile “270 saati geçemez” aslında aynı cümleler değildir. İş hayatında yapılan en büyük yanlışların başında da fazla mesai hesaplamaları gelmektedir. Bizler bu basit Excel dosyasında, iş kanununda nasıl mesai hesaplanması gerektiğiniğ örneklendirmek istedik.

Öncelikle fazla mesai hesabı için kişinin saatlik ücretini bilmek en doğru hesaplamadır. İş kanununda saatlik ücreti bulmak için dikkate alınan aylık rakam 225 saattir. Yine iş kanununda fazla mesai oranı 1,5 katı ile ödenmesi gerektiğide net bir şekilde belirtilmiştir. Bu küçük ama önemli bilgiler ışığında, 1 saat çalışan işçinin saatlik ücretinin 10-TL olduğu varsayılırsa, alacağı fazla mesai ücreti de 15-TL olacaktır.

Üstteki resimde göreceğiniz üzere aynı maaş ve farklı çarpanlar ile 5 saatlik bir fazla mesai hesaplaması örneklendirilmiştir. 1,25 oranı iş kanunu limitinin altında kalıp, fazla sürelerle yapılan mesailere konu edilebileceğinden dosyaya eklenmiştir. 1,5 saatin üzerindeki çarpanlar ise işverenlerin inisiyatifinde olup, kanun limitlerinin üzerindedir.

İş kanununda 2 olarak geçen mesai çarpanı, sadece işçinin ihbar döneminde izin kullanmayı yaptığı çalışmaları kapsamaktadır.

İş hukuku konuları ile ilgili olarak buradaki siteyi takip etmenizi öneririm.

Dosyamızın faydalı olması temennisiyle.

Kullanılan Excel Özellikleri:

Sayın ziyaretçi,

Fazla Mesai Hesaplama Excel isimli dosya, sadece VIP Üyeler tarafından indirilebilir.

Sitemize Kayıt olarak ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapıp, VIP Üye olarak eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Google Reklamları yerine reklamınızı yayınlamak ister misiniz?
Reklam Ver

#DEĞER! (#VALUE!) Hatası

Bir formülde hücrelere başvuru yapan matematik işlemlerde büyük ihtimal ile metin kullanmışsanız bu tür bir hata alabiliyorsunuz.

Bu hata ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...