06 Aralık 2020 06 Aralık 2020 592

Excelde Yuvarlama

Excelde Yuvarlama yapmanın en kolay yöntemi nedir, yuvarlama yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Excel'de yuvarlama yapmak ihtiyacı, genellikle formüller ile yapılan matematiksel işlemler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Örneğin A1 hücresinde 552,64 B1 hücresinde 28,21 yazılı olduğunu varsayarsak, C1 hücresinde bir çarpma işlemi sonucunda döndürülecek sonuç 15598,97 şeklinde görünecektir.

Şimdi burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Normalde formül sonucumuzun 15598,97 olduğunu yazmıştık. Lakin formülün olduğu C1 hücresi seçiliyken, önce F2 sonra F9 tuşlarına bastığımızda, formül çubuğundaki rakamın 15589,9744 olduğu görülmektedir. İşte bunun gibi durumlara bağlı olarak yaşanabilecek bazı sorunların önüne geçmek için, formül kullanırken Excel'de yuvarlama yapmak oldukça önemlidir. Çünkü biz her ne kadar sonuç değerini gözle 15598,97 olarak görsekte, o değer yapılacak bir matematiksel işlem için referans olarak kullanılırsa, dikkate alınacak rakam 15998,9744 olacaktır.

Genel olarak matematiksel işlemlerde iki karakterli yuvarlamalar kabul gördüğü için, C1 hücresine, =YUVARLA(A1*B1;2) formülünü yazmamız üstte bahsettiğim farklılıkların önüne geçmiş olacaktır.
Eğer bir gün Excel üzerinde yapılan işlemlerdeki sonuç ile elle yaptığınız sonuçlarda, rakamlar aynı olsada farklılıklar oluşuyorsa, sebebi üstte bahsettiğim ondalık rakamların yuvarlanmamasından kaynaklıdır.

Yuvarla Formülü Örnekleri içeriğimizden, bu formül ile yapılmış olan farklı farklı türdeki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Bu kısa yazıdan faydalanmış olmanız temennisiyle.

Kullanılan Excel Özellikleri:

Etiketler : 

Makale Serileri

Makale Arşivi
Excel hücrelerinizde, ok tuşlarının dışında;

  • Enter tuşu ile alt hücreye,
  • Shift + Enter tuşları ile üst hücreye
  • Tab ile sağ hücreye,
  • Shift + Tab tuşları ile sol hücreye
gidebilirsiniz.

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...