Excelde Hücreye Sığmayan Yazı

Bu kısa makalemiz, Excelde Hücreye Sığmayan Yazı ile karşılaşmanız halinde çözüm yöntemini öğretmek amacıyla eklenmiştir.

Bazı yazdığınız cümleler Excel hücrelerine sığmayabilir. Normalde sütunun genişliğini arttırarak sığmasını sağlayabilirsiniz ama sütun genişliğini arttırma şansınız yoksa ne yapmalısınız?

Excelde Hücreye Sığmayan Yazı

Üstte kırmızı ile işaretlediğim alan ikinci hücreye taşmış durumda. Peki ne yapmalıyız?

Bunun bir kaç farklı yöntem ile çözümü mevcuttur. Eğer hücrenizin kendi boyutlarına göre metni sığdırmasını istiyorsanız:

Metnin yazılı olduğu hücreye sağ tıklayıp Hücre Biçimlendir -> Hizalama -> Metni Kaydır alanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekir. Bu işlemi üstteki içeriğe uyguladığımda aşağıdaki görüntütü elde ettim:

Hücreye Sığdırma Metni Kaydır

Gördüğünüz üzere sütun genişliğim artmadı ama Excel satır yüksekliğini otomatik arttırarak, metni sütun genişliğine gelecek şekilde hücreye sığdırdı. Lakin istediğimiz görünüm sanırım bende olduğu gibi sizde de bu şekil olmayacaktır.

Eğer siz istediğiniz alandan itibaren bir alt satıra geçsin istiyorsanız, F2 kısayolu ile aktif hücreyi seçtikten sonra, alta getirmek istediğiniz ilgili alana gelip, Alt + Enter tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Excelde Hücreye Sığmayan Yazı

Bu sığdırma işlemini başka bir hücrede yapmak isterseniz, DAMGA formülünü kullanmanız gerekecektir. Belirttiğim özellikleri içeren Formülle Bir Alt Satıra Yazdırma isimli dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Excelde Hücreye Sığmayan Yazı - Excel Özellikleri:

Metni Kaydır Hücre Biçimlendir

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi

#YOK! (#NULL?) Hatası

Formülde bazı yerlerde ya noktalı birgül yerine virgül kullanmışsınızdır. Ya da başvurulan hücrelerde başvuru bilgisi bulunamamıştır. Çoğunlukla Düşeyara, yatayara gibi formül sonuçlarında bu hata alınabiliyor.

Detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...