05 Aralık 2020 1900

Excelde Hücreye Sığmayan Yazı

Bu kısa makalemiz, Excelde Hücreye Sığmayan Yazı ile karşılaşmanız halinde çözüm yöntemini öğretmek amacıyla eklenmiştir.

Bazı yazdığınız cümleler Excel hücrelerine sığmayabilir. Normalde sütunun genişliğini arttırarak sığmasını sağlayabilirsiniz ama sütun genişliğini arttırma şansınız yoksa ne yapmalısınız?

Excelde Hücreye Sığmayan Yazı

Üstte kırmızı ile işaretlediğim alan ikinci hücreye taşmış durumda. Peki ne yapmalıyız?

Bunun bir kaç farklı yöntem ile çözümü mevcuttur. Eğer hücrenizin kendi boyutlarına göre metni sığdırmasını istiyorsanız:

Metnin yazılı olduğu hücreye sağ tıklayıp Hücre Biçimlendir -> Hizalama -> Metni Kaydır alanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekir. Bu işlemi üstteki içeriğe uyguladığımda aşağıdaki görüntütü elde ettim:

Hücreye Sığdırma Metni Kaydır

Gördüğünüz üzere sütun genişliğim artmadı ama Excel satır yüksekliğini otomatik arttırarak, metni sütun genişliğine gelecek şekilde hücreye sığdırdı. Lakin istediğimiz görünüm sanırım bende olduğu gibi sizde de bu şekil olmayacaktır.

Eğer siz istediğiniz alandan itibaren bir alt satıra geçsin istiyorsanız, F2 kısayolu ile aktif hücreyi seçtikten sonra, alta getirmek istediğiniz ilgili alana gelip, Alt + Enter tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Excelde Hücreye Sığmayan Yazı

Bu sığdırma işlemini başka bir hücrede yapmak isterseniz, DAMGA formülünü kullanmanız gerekecektir. Belirttiğim özellikleri içeren Formülle Bir Alt Satıra Yazdırma isimli dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Kullanılan Excel Özellikleri:

Makale Serileri

Makale Arşivi
Hücrelere açıklama eklemek Excel'in faydalı özelliklerinden biridir. Bu açıklamaları birer resim ile daha ilgi çekici hale getirmek için;
  1. önce sağ tıklayıp, Açıklama Ekle (Ofis 365 Not Ekle)
  2. Hücre sağ tıklayıp, Açıklama Düzenle (Ofis 365 Notu Düzenle)
  3. Açıklama/Not köşesine sağ tıklayıp, Açıklama Biçimlendir
  4. Ekrana gelen pencereden, Renkler ve çizgiler tabı seçme
  5. Dolgu bölümünden açılır listeye tıklama
  6. Dolgu efektleri seçme
  7. En sağdaki Resim sekmesini tıklama
  8. Resim seç diyerek istediğiniz resmi seçme ve tamam deme...

Hücre açıklamalarına resim ekleme

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...