Excelde Hesaplama İşlemlerinin Detayları

Bu makalemizde Excelde Hesaplama İşlemlerinin Detayları ile ilgili bilgilendirmeler yapılması amaçlanmaktadır.

Excelde Hesaplama İşlemlerinin Detayları


Hücreler üzerinde işlem yaparak üretilen sonucu başka bir hücrede görüntüleyebilirsiniz. Excel programının mantığı buna dayanır. Hücrelere veriler girilir ve bu verilerin hesaplanması ile sonuçlar üretilir.

Excel'de hesaplama yapmayı basit matematiksel işlemlerle öğrenelim. Bir hesaplama yaparken formül yazmanız gerekir. Yazmış olduğunuz formül mutlaka = ile başlamalıdır.

Eğer = ile başlamazsa bu formül olmaz, hücreye veri olarak yerleşir.

Aşağıdaki tabloda KDV DAHİL BİRİM FİYATI hesaplayalım.

Hesaplama Örneği

C2 hücresindeki fiyat ile D2 hücresindeki KDV miktarını toplayarak birim fiyatı bulalım. Bunun için E2 hücresine tıklatın ve =C2+D2 yazıp Enter tuşuna basarak toplama işlemini yapın. Şimdi de Toplam'ı bulalım. Toplam fiyatı bulmak için B2 hüresindeki ürün adedi ile E2 hücrelerindeki birim fiyatı çarpmanız gerekir. Bunun için F2 hücresine tıklatın ve =B2*E2 yazıp Enter tuşuna basın.

Hesaplama Formülü

Toplama ve çarpma işlemini yaptık. Şimdi de bir çıkarma işlemi yapalım. Aşağıdaki tabloda gelirlerden giderleri çıkararak karı bulalım.

Gelirlerden giderleri çıkararak aylık durumu bulabiliriz. Bunun için D2 hücresine tıklatın ve =B2-C2 yazıp Enter tuşuna basın. Aylık durumu hesapladınız.

Hesaplama işlemlerini birçok yöntem kullanarak yapabilirsiniz.
Örneğin toplama işleminde birkaç yöntem öğrenelim.
Aylara göre gelir ve giderlerin bulunduğu yukarıdaki tabloda toplam gelir, toplam gider ve toplam karı farklı toplama yöntemleri ile hesaplayalım.
Toplam geliri bulmak için B14 hücresine tıklatın ve =B2+B3+B4+B5+B6+B7+B8+B9+B10+B11+B12+B13 yazıp Enter tuşuna basın.

Yararlı olması temennisiyle.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Excelde Hesaplama İşlemlerinin Detayları
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir veri aralığının en üstündeki hücreye hızlıca gitmek için, Ctrl + Sol Ok tuşunu kullanmanız ya da fareyi aktif hücrenin sol çizgisine getirip (aşağıdaki görüntüdeki gibi) çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Yükleniyor...