Excelde Fazlalık Boşluklar Nasıl Kaldırılır

Excelde Fazlalık Boşluklar Nasıl Kaldırılır isimli bu makalemizde, bilerek ya da bilmeyerek oluşan fazladan boşluklar ve kaldırılmasına dair bilgilere yer verilecektir.

Excelde Fazlalık Boşluklar Nasıl Kaldırılır

Excel oldukça gelişmiş bir algoritmaya sahip bir yazılımdır ama bazen küçücük bazı nüanslar, bu muhteşem algoritmayı bile sekmeye uğratmaktadırlar. Bu küçük nüanslardan bir tanesi de hücre içerisinde gereksiz yere, bilinçki ya da bilinçsiz bırakılan fazladan boşluklardır. Çoğu kullanıcının önemsemediği bu fazlalık boşluklar, kritik öneme sahip verilerde hatalı sonuçlar üretmeye sebep olabilir. Çoğu kullanıcı özellikle klavyeyi kullanırken, kelimeden sonra el alışkanlığı gereği space tuşuna basmaktadır. İki kelime arasında boşluk verilmesi açısından gereklidir ama son kelimeden sonra bırakılan boşluk ise zararlıdır.

Bu makalede sizlere 4 ayrı yöntem ile verilerinizde fazlalık boşluk olup olmadığını öğreteceğiz.

1. KIRP Formülü ile Baştaki ve Sondaki Boşlukları Kaldırmak

Özellikle Excel'e başka programlardan yapılan aktarımlarda, üstteki gibi hem Excel işlevlerini kullanamayacağınız hem de göze hoş gelmeyen veriler ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi bir veri karşılaşmak istenen bir olmasa da, enkaz diye tabir edebileceğimiz böyle bir veriyi muhteşem bir hale getirmenin kolay bir yöntemi var...

Yöntemdeki sihirli kelime KIRP...

KIPP formülünü kullanarak oluşturduğumuz formül sonrasındaki durum için hemen aşağıdaki görüntüyü inceleyin.

KIPP formülünü kullanarak fazlalık boşluk temizleme

Gördüğünüz gibi, hücreden tüm istenmeyen ve öndeki boşlukları kaldırmak için KIRP formülünü kullandık. Yazdığımız metin değerinde toplamda 74 karakter var. Ama KIRP formülü ile bu sayı 45'e düştü. Bunun anlamı, hatalı olarak yazılı olan ilk adres metnindeki boşlukların silinip, doğru bir biçimlendirme ile konumlandırılmış demektir.

2. Ekstra Satır Sonu Boşluğunu Kaldırmak

Bir metin dizesinde satır sonu alma olasılığınız da vardır. Bu durumda TEMİZ ve KIRP kombinasyonunu kullanmanız gerekir, burada TEMİZ formülü satır sonu içeren tüm yazdırılmayan karakterleri kaldırabilir.

Ekstra Satır Sonu Boşluğunu Kaldırmak

Formül Nasıl Çalıştı?

Her şeyden önce, TEMİZ metin dizisindeki tüm yazdırılmayan karakterleri kaldırır ve ardından KIRP, iki kelime arasındaki boşluk dışındaki tüm istenmeyen boşlukları metin dizesinden kaldırır.

3. Bir Hücreden Tüm Boşlukları Kaldırmak

Bazen TEMİZ ve KIRP formülü bazı boşlukları kaldırmakta başarılı olmaz.

Örneğin, bir hücrede bölünemez bir boşluk varsa, bu iki işlevi kullanarak bununla başa çıkamazsınız. Ve bu problem için TEMİZ, KIRP ve YERİNEKOY formüllerini iç içe kullanmamız gerekir.

Aşağıdaki örnekte, bir çalışma sayfasına aktarılmış telefon numaralarının bir listesi var ve bu numaralar bazı istenmeyen beyaz boşluklardan oluşmaktadır. Bizim ise bunları 10 haneli bir telefonu numarasına biçimine çevirmemiz gerekir.

Bir Hücreden Tüm Boşlukları Kaldırmak

Formül Nasıl Çalıştı?

YERİNEKOY, bir metin dizesindeki belirli bir karakteri veya bir dizi karakteri bulmanıza ve diğer bazı karakterlerle veya tek bir karakterle değiştirmenize yardımcı olur. Dolayısıyla, burada yapılan şeyde, bu yöntem ile birden fazla boşlukları bulup, KIRP ve TEMİZ ile sorunu çözmek oldu.

Üstteki resme dikkat ederseniz, KIRP ve KIRP, TEMİZ formülleri ile denenen yöntemlerde sonuca ulaşılamamıştır.

4. Tüm Boşlukları Kaldırmak için Bul ve Değiştir Seçeneğini Kullanmak

Son olarak bu tür işlemleri çözmek için herhangi bir formül kullanmanıza gerek olmayan yöntemi anlatalım istedik. Bu Excel'in oldukça faydalı olan BUL ve DEĞİŞTİR özelliğinden başkası değil...

BUL ve DEĞİŞTİR yöntemi ile boşlukları kaldırmamızın adımları şu şekildedir:

BUL ve DEĞİŞTİR yöntemi ile boşlukları kaldırma

  • Fazlalık boşlukları kaldırmak istediğiniz hücreyi veya hücre aralığını seçin.
  • Bul ve Değiştir seçeneğini etkinleştirmek için kısayol tuşunu kullanın: Ctrl + H.
  • "Aranan" kutucuğuna boşluk tuşunu (space) kullanarak bir boşluk ekleyin ve "Yeni Değer" boş kalmalıdır. Tümünü değiştir düğmesini tıklayın, kaç tane boş alanın değiştirildiği hakkında bir açılır mesaj alacaksınız.
Bu yöntemi yalnızca seçili hücrelerden tüm boşluk türlerini kaldırmanız onaylandığında kullanın.

Sonuç

Fazlalık boşluklar her zaman rahatsız edicidir. Ama şimdi bunları çıkarmak için 4 farklı yönteminiz var ve bu yöntemlerden herhangi birini seçip, böyle bir olası sorun yaşarsanız artık kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Ummarım bu yazı okuyanlar için faydalı olmuştur.

Bu makalede kullandığımız örnek dosyayı buradan indirebilirsiniz.

Excelde Fazlalık Boşluklar Nasıl Kaldırılır - Excel Özellikleri:

TEMİZ YERİNEKOY KIRP LTrim RTrim Trim

Etiketler

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Bir çalışma sayfasının hızlı bir şekilde kopyasını oluşturmak için:

  1. Klavyede Ctrl tuşuna basın.
  2. Ctrl tuşu basılıyken, çalışma kitabının altındaki sekme adına sol tıklayın, çalışma sayfasını çalışma alanına doğru sürükleyin (imleç ile birlikte bir dikdörtgenin artı işaretinin göründüğünü fark edersiniz).
  3. Düğmeyi bırakın.

sayfa-kopyalama

Not: Çalışma sayfasının kopyasının konumu, Ctrl tuşundan nereye gittiğinize bağlıdır. İmleci sürüklediğinizde küçük bir siyah ok (aşağı doğru işaret) olduğuna dikkat edin. Bu ok çalışma sayfasının kopyasının konumunu belirler.
Yükleniyor...