Excelde Dizi Formülü Nedir Nasıl Kullanılır

Excel formüllerinin yetersiz kaldığı durumlarda, Excelde Dizi Formülü Nedir Nasıl Kullanılır isimli yazımızda nasıl dizi oluşturulacağını anlatacağız.

Excelde Dizi Formülü Nedir Nasıl Kullanılır

Dizi formülü; tek bir değer yerine birden çok değerde işlem gerçekleştiren, nihai sonucu, formülün nasıl oluşturulduğuna bağlı olarak bir öğe veya bir öğe dizisi olabilen, doğru çalışması için, Ctrl + Shift + Enter tuşlarına birlikte basılması gereken bir Excel özelliğidir.

Dizi Nedir?

Dizi, Excel'de birden fazla değerden oluşan bir aralık, metin ya da sayıdır. Örneğin, {1;2;3}, {"ali", "veli", "hasan"} gibi.

Dizi formüllerinin çoğu zaman anlaşılması güç olup, tam olarak işlevinin ne olduğunu anlamak biraz zordur. Ama kullanmaya başladıkça aslında ne kadar kolay ve yararlı olduğu görülür.Örnek olarak =YADA(C1:C5)şeklindeki dizi formülü, üst resimdeki C1:C5 aralığındaki "A" değerini arar.

Bu dizi formülünde, C1:C5 aralığındaki değerlerin oluşumu şu şekilde olacaktır:

=YADA({YANLIŞ;DOĞRU:YANLIŞ;YANLIŞ;DOĞRU})

Sonuç olarak dizide doğru değerler yer aldığı için sonucu DOĞRU olarak verecektir.Üst resimdeki bir veri aralığında ise, farklı bir şekilde dizi formülü kullanarak yazmış olduğumuz hayvanların isim uzunluklarını kolayca toplayabiliriz.

Bunun için: =TOPLA(UZUNLUK(E1:E5)) dememiz yeterli olacaktır.

Burada UZUNLUK formülünü dizi içinde kullandığımız için bize dizideki tüm hayvanların isimlerinin uzunluklarını verecektir ve görünüm şu şekilde olacaktır:

=TOPLA(UZUNLUK({4;5;4;6;6}))

Sonucumuzda isimlerin uzunlukların toplamı olan 25 olacaktır.

Excel fonksiyonlarının muhteşem özellikleri sayesinde bazı işlemleri birden fazla yöntem, fonksiyon ile yapabilirsiniz.

Üstte yapmış olduğumuz, ={TOPLA(UZUNLUK(B1:B5))} formülünü, Ctrl + Shift + Enter kullanmadan =TOPLA.ÇARPIM(UZUNLUK(B1:B5)) ile de yapabilirsiniz.
#Excelde Dizi Formülü Nedir Nasıl Kullanılır
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Düşeyara formülünü kullanırken, aranan değer veri aralığında yoksa, #YOK hatası alırsınız. Bu hata sayısal değerlerde toplama, sayma, ortalama gibi sonuçların çalışmamasına neden olabilir.

Bu hata yerine bir değer ya da sayısal değerlerde 0 yazdırmak için EĞERHATA formülünü kullanabilirsiniz.
Yükleniyor...