Bütçe Takip Dosyası Oluşturma

Bu bilgilendirici yazımız, Excelde Bütçe Takip Dosyası Oluşturma adımlarının nasıl olacağını öğretmek için hazırlanmıştır. Siz de kendi bütçenizi kolayca takip etmek için, aşağıdaki adımları kullanarak kolayca bir Bütçe Takip dosyası hazırlayabilirsiniz.

1. Aşağıda resimdeki gibi A sütununda Gelir ve Gider üst başlıklara alt tanımlamalar yapın.

Excel'de Bütçe Dosyası Oluşturma

2. B2 hücresine Oca kelimesini girin. Ardından, B2 hücresini seçin, hücrenin sağ alt köşesine tıklayın ve M2 hücresine kadar sürükleyin. Excel diğer ayları otomatik olarak ekleyecektir.

Excel'de Bütçe Dosyası Oluşturma

3. Gelir ve Gider tanımlamaları için bir kaç rakam girişi yapın.

4. B6 hücresine TOPLA fonksiyonunu kullanarak formül yazalım. Bunun için B6 hücresine =TOPLA (B4:B5) yazın ve Enter tuşuna basın.

Excel'de Bütçe Dosyası Oluşturma

5. B6 hücresini seçin, hücrenin sağ alt köşesindeyken fareyi basılı tutarak M6 hücresine kadar sürükleyin. Excel , formülü diğer hücrelere kopyalar.

Excel'de Bütçe Dosyası Oluşturma

6. TOPLA fonksiyonu O4 hücresine girin. Bunun için O4 hücresini =TOPLA (B4:M4) yazın ve Enter tuşuna basın.

7. O4 hücresini aşağı doğru O6 hücresine kadar sürükleyin.

Excel'de Bütçe Dosyası Oluşturma

8. Harcamalar için 4. ve 7. maddelerdeki adımları tekrarlayın.

9. Bir Gelir/Gider özeti için en alta bir satır belirleyin.

Excelde Bütçe Takip Dosyası Oluşturma

0'dan küçük ve 0'dan büyük hücreleri vurgulamak için iki koşullu biçimlendirme kuralı oluşturdum. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıda açılacak sayfayı incelemenizi öneririm.
Bu işlem, 16. satırda yazılı olan rakamların Gider Gelir'den fazlaysa Kırmızı renge, Gider Gelir'den azsa Yeşil renge dönüşmesini sağlar. Farklı ve detaylı bir konu olduğu için koşullu biçimlendirmenin detayları anlatılmamıştır.

Siz de kendi bütçe dosyanızı buradan öğrendiğiniz şekilde, kolayca oluşturabilirsiniz.

Excel'de uzmanlık alanlarımızdan biri de, Maaş Bütçesi hazırlamaktır. Eğer çalışanların maaşlarına dair bir sonraki yıl için bir bütçe dosyasına ihtiyacınız varsa, ExcelDepo isimli sitemizdeki "Maaş Bütçe Takip Dosyası" isimli örnek içeriklerimizi mutlaka incelemenizi önermekteyiz.

Maaş Bütçe Takip Dosyası örneklerimiz dışında bir çok alanda da hazırlanmış olan örnek dosyaları incelemek için arama kısmını kullanmanız tavsiye edilir.

Yazımızdan faydalanmış olmanızı, soayal medyada paylaşmanızı temenni ederiz.

Bütçe Takip Dosyası Oluşturma - Excel Özellikleri:

TOPLA

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

teşekkür ederim


Makale Arşivi
Excel sayfanızda yer alan 0 değerlerini gizlemek için, 0 değerlerinizin olduğu alanı seçip, sağ tıkladıktan sonra; Hücre Biçimlendir -> Sayı sekmesi -> İsteğe Uyarlanmış kısmına tıklayıp, Tür kısmına: 0;-0;;@ yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...