Excel Yinelenenleri Kaldır

Excel Yinelenenleri Kaldır isimli dosyamızda, farklı bir örnekler bir veri aralığında yinelenen değerin olup olmadığını nasıl bulacağınız öğretililir.

Veri Tablosu

Şimdi üstte göreceğiniz gibi çok basit bir veri tablomuz var. Bu tabloda aynı değerden iki tane yer almakta. Yani veri aralığımızda yinelenen değer var. Öncelikle yinelenen değer kontrolü yapıp, fazlalıkları teke indirmek istiyorsanız, yinelenen değerin olup olmadığını öğrenmek faydalı olacaktır.

Bunun için örnek dosyamızda, alttaki özellikle listesinde kullandığmız özellikler ile yinelenen değer olup olmadığını kontrol ettik.

Yinelenen Değer Var

Excel formülü kullanılarak yapılan bu kontrole, Koşullu Biçimlendirme ile arka plan rengini de otomatik yapacak şekilde ilave bir özellik koyduk. Eğer Yinelenen değer yoksa da, aşağıdaki gibi görüntü olacaktır.

Yinelenen Değer Yok

Veri tablonuzda yinelenen değer varsa, verilerin olduğu sütunu aşağı doğru seçerek, Şerit Menü -> Veri -> Yinelenenleri Kaldır simgesine tıklıyoruz ve aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

Yinelenenleri kaldır

Üstteki resme dikkat ederseniz, Liste başlığının da seçili olarak geldiği alan, otomatik olarak başlık haline geldi. Tamam butonuna bastıktan sonra, alacağımız sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Yinelenen değerler

Resme dikkat ederseniz, otomatik olarak 30 olan ikinci değer silindi ve altında kalan tüm değerler bir yukarı kaydırıldı.

Biraz makale tadında olan ve içinde güzel bir formülü barındıran dosyamızın faydalı olmasını temenni ederim.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Excel Yinelenenleri Kaldır
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Bilgilendirmeniz için teşekkürler Bahadır kardeş; ben de selâm eder ve hayırlı işler dilerim.

İşlenen konu, yararlanabileceği bir çalışma dosyasıdır. Emek ve paylaşım için teşekkürler.
5 ve fazla sütunda verilerin bulunması halinde, nelere dikkat edilmelidir ve böyle bir örnek dosya paylaşılabilir mi?


Selim ağabey merhaba,

Eğer formülün kapsamı genişletilecekse, aralığının arttırılması yeterlidir. Sadece yinelenenler silinecekse, alanlı seçip aynı işlemler tekrarlanabilir.

Selamlar.Excel'de hatalı birşeyler mi yaptınız? Hemen panik olmayın, bunun kolay bir yöntemi var:
Kısayol kullanarak Ctrl + Z tuşlarına birden basarak geri almak işlemini yapabilirsiniz ya da Excel Şerit Menü'nün üstünde ya da altında yer alan Hızlı Erişim Araç çubuğundaki Geri Al simgesini kulllanabilirsiniz.

geri al

Aynı işlemi tekrar ileri almak isterseniz, üstteki resmin hemen yanında yer alan İleri Al simgesi işinizi görecektir.

ileri al
Yükleniyor...