Excel Virgül Nokta Değiştirme

Excel Virgül Nokta Değiştirme isimli bu kısa yazımızda, özellikle para yazımlarında farklı farklı kullanılan virgül nokta değiştirme anlatılacaktır.

Excel, bilgisayarımızın bölgesel ayarlarına göre bazı özel işaretleri farklı şekillerde kullanmaktadır. Bunun en bilineni de, nokta ile virgül diyebiliriz. Bizler sayısal rakamlarda binlik ayrıca olarak nokta, ondalık olarak virgül kullanıyoruz. Lakin gerek Avrupa gerek Amerika'da durum tam tersi şekilde. Karşımıza gelen bu tür biçimdeki sayısal rakamları değiştirmenin en kolay yöntemi nasıl olmaktadır?

Şimdi örnek olarak A1 hücresinde 1,234.56 şeklide bir verimiz olsun. Bu biçimde yazılan bir sayısal değer, bölgesel ayarları Türkçe olan bir Excel kullanıcısında sayısal değer olarak görünmez.

Metin Değeri

Üstteki resme dikkat ederseniz, sayısal gibi görünen bu değer, aslında bir metin değeri. Bunun en kolay anlaşılma yöntemi için, değerin sola yaslı olarak görünmesidir. Oysa Excel'de yazdığımız bir sayısal değer, otomatik olarak sağa yaslanmaktadır.

Sayısal Değer

Hemen altına ise Türkçe bölgesel ayarlara göre yazdığımız bir sayısal değerin, otomatik olarak sağa yaslandığını göreceksiniz. Bunu kendiniz de kolayca test edebilirsiniz.

Peki elimizin altında A1 hücresindeki gibi binlerce sayısal gibi görünen ama sayısal olmayan değer varsa, bunları nasıl düzelteceğiz?

Bunun en kolay yöntemi, Excel'de Değiştir özelliğini kullanmak olacaktır. Bu özelliğin tüm Excel dil ve versiyonlarında kullanılan kısayolu, Ctrl + H tuşlarına basmaktır. Bu işlem sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi pencere gelecektir.

Değiştir Penceresi

Şimdi bu ekran geldikten sonra iki aşamada nokta ile virgülün yerini değiştireceğiz.Lakin dikkat etmemiz gereken bazı adımlar var. Öncelikle, sadece değiştirme yapmak istediğiniz veri aralığını seçmek çok önemlidir. Eğer bir aralık seçmezseniz, Excel sayfasındaki tüm noktalar virgül, ya da tüm virgüller nokta olacaktır.

İkinci önemli konu ise, öncelikle değişimi yapacağınız işlem sırasını doğru belirlemektir.

Peki nedir bu işlem sırası? Hemen anlatalım..

Ben üst resimdeki gibi basit veri aralığımda, nokta görünenleri virgüle çevir dedim ve alttaki gibi sonucu aldım.

Noktaları Virgüle çevir

Noktalar virgül oldu ama hala virgül olan kısımlarda durmakta. Bu verileri de nokta yaparsam, tam anlamıyla çuvallamış olacağım. İşte işlem sırası bu nedenle önemlidir.

Öncelikli olarak, virgül olanları boş bırakacağım. Çünkü Excel'de sayısal değerleri yazarken, binlik ayracı kullanmamıza gerek bulunmaz.

Noktalar Kaldırıldı

Şimdi görüldüğü virgüller kaldırıldı ve değişecek sadece nokta işaretlerimiz var. Bu aşamadan sonra noktayı virgül ile değiştir demek yeterli olacaktır.

Excel Virgül Nokta Değiştirme

Görüldüğü üzere artık değerimiz sayısal oldu ve farkettiyseniz otomatik olarak sağa yaslandı. "Ben araya nokta koymak istiyorum, onu nasıl yapacağım?" diyorsanız, hücreye sağ tıklayıp Hücreleri Biçimlendir sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Ne yazık ki hala tek tek binlik rakamları elle hesaplayıp, aralara nokta yazan kullanıcılar görmekteyim.

Hücre Biçimlendirme

Faydalı olması temennisiyle.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Excel Virgül Nokta Değiştirme
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Düzeltme yaparken zorlandığım zamanlar olmuştur. Detaylı ve örnek üzerinde yapılan açıklamalar ve bilgilendirmeler için teşekkürler.


Eğer aynı değeri birden fazla hücreye aşağıya doğru kopyalamak isterseniz, Ctrl + D tuşlarını kullanabilirsiniz. Örneğin A2 hücresinde X ürünü yazın ve A2:A10 aralığını seçtikten sonra Ctrl + D tuşuna bastığınız zaman A2:A10 aralığının A2'deki değer ile dolduğunu görürsünüz.
Yükleniyor...