Excel VBA Operatörleri

Excel VBA Operatörleri isimli makale, makrolar için ifadeler oluşturmak veya görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek karakterleri tanıtmaktadır.

Makro Yazarken Kullanacağınız Operatörler

Yerleşik VBA operatörleri matematiksel operatörlerden, dizi operatörlerinden, karşılaştırma operatörlerinden ve mantıksal operatörlerden oluşur. Dört gruba ayırdığımız bu operatör türleri aşağıda ayrı ayrı ele alınmaktadır.

Matematiksel Operatörler

Ana Matematiksel VBA operatörleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Operatörlerin yanında listelenen öncelikler, parantezler olmadan uygulanan varsayılanlardır. Ancak, VBA işleçlerinin uygulandığı sıra, bir ifadeye parantez eklenerek kontrol edilebilir:

Dizi Operatörleri

Birleştirme operatörü & dizileri bir araya getirmek için kullanılabilir.

Karşılaştırma Operatörleri

Karşılaştırma operatörleri iki sayıyı veya dizeyi karşılaştırır ve mantıksal (Doğru veya Yanlış) bir sonuç döndürür. Ana Excel VBA karşılaştırma operatörleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Mantıksal Operatörler

Mantıksal operatörler ayrıca mantıksal (Doğru veya Yanlış) bir sonuç döndürür. Ana Excel VBA mantıksal operatörleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Yerleşik İşlevler

Makrolar ayrıca, VBA kodunuzda kullanılabilecek çok sayıda yerleşik işleve sahiptir. Daha sık kullanılan VBA işlevlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:
Detayları güncellenecek.

Daha fazlası için VBA İşlevleri Listesi isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Excel VBA Operatörleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Yazdığınız uzunca Excel formülleri, formül çubuğumuza sığmıyorsa, farenizi formül çubuğunun alt kısmına getirip basılı tutmak suretiyle, aşağı doğru çekerek formül çubuğunuzu genişletebilirsiniz.

Formül alanını büyütme

Formül alanını büyütme

Bu işlemi daha hızlı yapmak için Ctrl + Shift + U kısayolunu kullanabilirsiniz.
Yükleniyor...