07 Ocak 2021 13 Şubat 2021 475

Excel VBA Operatörleri

Excel VBA Operatörleri isimli makale, makrolar için ifadeler oluşturmak veya görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek karakterleri tanıtmaktadır.

Makro Yazarken Kullanacağınız Operatörler

Yerleşik VBA operatörleri matematiksel operatörlerden, dizi operatörlerinden, karşılaştırma operatörlerinden ve mantıksal operatörlerden oluşur. Dört gruba ayırdığımız bu operatör türleri aşağıda ayrı ayrı ele alınmaktadır.

Matematiksel Operatörler

Ana Matematiksel VBA operatörleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Operatörlerin yanında listelenen öncelikler, parantezler olmadan uygulanan varsayılanlardır. Ancak, VBA işleçlerinin uygulandığı sıra, bir ifadeye parantez eklenerek kontrol edilebilir:

Dizi Operatörleri

Birleştirme operatörü & dizileri bir araya getirmek için kullanılabilir.

Karşılaştırma Operatörleri

Karşılaştırma operatörleri iki sayıyı veya dizeyi karşılaştırır ve mantıksal (Doğru veya Yanlış) bir sonuç döndürür. Ana Excel VBA karşılaştırma operatörleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Mantıksal Operatörler

Mantıksal operatörler ayrıca mantıksal (Doğru veya Yanlış) bir sonuç döndürür. Ana Excel VBA mantıksal operatörleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Yerleşik İşlevler

Makrolar ayrıca, VBA kodunuzda kullanılabilecek çok sayıda yerleşik işleve sahiptir. Daha sık kullanılan VBA işlevlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:
Detayları güncellenecek.

Daha fazlası için VBA İşlevleri Listesi isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Makale Serileri

Makale Arşivi

#DEĞER! (#VALUE!) Hatası

Bir formülde hücrelere başvuru yapan matematik işlemlerde büyük ihtimal ile metin kullanmışsanız bu tür bir hata alabiliyorsunuz.

Bu hata ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...