Excel Vba Aralık Toplama

Excel Vba Aralık Toplama isimli bu dosyamızı, Excel Makroları ile sayfa üzerinde toplama yapmanıza yarayacak vba kodunu eklemek için hazırladık.

Excel'de bazen veri yazdıkça en üst satırda toplam gelmesini isteyebilirsiniz. Bu istek, Excel'in TOPLA formülü ile de kolayca gerçekleşir. Buradaki küçük nüans, formülde belirlediğiniz aralığın dışında bir aralığa değer girilmişse, o değerin toplama dahil edilmeyecek olmasıdır. Bunun da elbet kolay çözümleri vardır ama makalemize konu makro ile toplam alma olacağı için, bunun üzerinde duracağız.

Diyelim ki; A sütununda gireceğiniz değerler yer alsın. Siz A1 hücresinde değer girildikçe toplam rakamlarının yer almasını istiyorsunuz.

Range("A1").Value = WorksheetFunction.Sum(Range("A3:A100"))

Bu işin en basit hali üstteki kod parçacığıdır. Bu kodu, bir makroya atıp çalıştırdığınızda A3:A100 aralığındaki değerleri toplar. Lakin otomatik olarak toplamasını istiyorsanız, kodu sayfanın Change olayına eklemeniz gerekecektir, yani şu şekilde:

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Range("A1").Value = WorksheetFunction.Sum(Range("A3:A100"))
End Sub

Bu kod, Module olarak değil, sayfanın kod kısmına eklenecektir. Kodumuz, siz A3:A100 aralığına veri yazdıkça A1 hücresinde o verilerin toplamını otomatik olarak verecektir.

Lakin bu kod Excel sayfasında nerede işlem yaparsanız yapın çalışacağı için sorun yaratacaktır. Dolayısıyla bunu da aşağıdaki gibi ufak bir dokunuşla sadece A sütununda bir değişiklik olursa çalışsın şeklinde revize edebiliriz.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If If Target.Column = 1 And Target.Row >= 3 And Target.Row <= 100 Then
Range("A1").Value = WorksheetFunction.Sum(Range("A3:A100"))
End If End Sub

Evet, şimdi kodumuz sadece A sütununda işlem gördüğünde çalışacaktır. Lakin yazdığımız değerler 101. satıra gelirse, artık bu kod bize doğru sonuç vermeyecektir. Bununda üstesinden aşağıdaki gibi küçük bir dokunuşla geliriz.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Column = 1 And Target.Row >= 3 And Target.Row <= Range("A" & Rows.Count).End(xlUp).Row Then
Range("A1").Value = WorksheetFunction.Sum(Range("A3:A" & Range("A" & Rows.Count).End(xlUp).Row))
End If End Sub

Artık A sütununda ne kadar veri yazarsak yazalım, A1 hücresinde otomatik olarak toplanacaktır.

Faydalı olması temennisiyle.

Excel Vba Aralık Toplama - Excel Özellikleri:

Worksheet Sum
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Excel Vba Aralık Toplama isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Excel Vba Aralık Toplama isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

YARARLI KISAYOLLAR
Kaydet / Alternatif Shift F12
Satır Seçme Shift Space
Formül Ekle Shift F3
İşlev Ekle Penceresini Açma Shift F3
Bul Penceresini Açma Ctrl F

#BAŞV!(#REF!) Hatası

Formül ile geçersiz bir hücreye başvuru yapmaya çalıştığınızda karşılaşırsınız. Ya da formüllerin başvurduğu bir hücreyi, satırı, sütunu sildiğinizde diğer formüllü hücrede bu hata görüntülenir.

Bu hatayla karşılaştığınızda, tekrardan veri alınacak hücre ya da aralığa tekrar başvuru yapmanız gerekecektir. Daha detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...