Excel - Türkiye il ve ilçelerinin koordinatları

52779 26 Mayıs 2020 VIP Dosya
Bilindiği üzere, Türkiye 36° - 42° Kuzey Enlemleri ve 26° - 45° Doğu Boylamları arasında yer almaktadır.
0° olan Ekvatora göre, Kuzey Enlemleri, Ekvatorun Kuzeyindeki (Kuzey Yarımküre) ve Güney Enlemleri, Ekvatorun Güneyindeki (Güney Yarımküre) paralellerdir.
0° olan Greenwich'e göre, Doğu Boylamları, Greenwich'in Doğusundaki ve Batı Boylamları, Greenwich'in Batısındaki Meridyenlerdir.
–90° ≤ Enlem ≤ 90° ve –180° ≤ Boylam ≤ 180°

Coğrafik koordinatlara bakıldığında ise, 37°01'42'' K - 35°48'52'' D şeklinde (Dereceli) ya da 37.0283 K - 35,8144 D şeklinde (Ondalıklı) olarak gösterilebilir. Burada K : Kuzey ve D : Doğu anlamındadır.

Mayıs - 2020 itibariyle Türkiye'de mevcut bulunan tüm il ve ilçelerin koordinatları, internet sitelerindeki bilgilerden yararlanılarak Excel'de tablo şeklinde düzenlenmiş olup, koordinatlarda hem Dereceli ve hem de Ondalıklı olarak gösterimler mevcuttur.

image(105).png

Bu listeden hareketle, İki Nokta Arasındaki Kuş Uçuşu Mesafe nin hesaplanması ve Dereceli gösterimden Ondalıklı Gösterime ya da Ondalıklı Gösterimden Dereceli Gösterime dönüştürmelerin hesaplanmalarına örnekler verilmiştir.

Kuş uçuşu Mesafe hesaplanması hem Formül ile hem de formülden hareketle oluşturulan KTF ile yapılmıştır.

Şehirler arası Kuş uçuşu Mesafe hesaplanmasında, Açılır listelerden Şehir.1 ve Şehir.2 seçilmesi yeterlidir.

İlçeler arası Kuş uçuşu Mesafe hesaplanması için ise yine Açılır listelerden Şehir.1 seçimini takiben İlçe.1 in seçilmesi ve Şehir.2 seçimini takiben İlçe.2 in seçilmesi gerekmektedir.

image(106).png

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de formül yazarken, klavye, fare karmaşası yaşanır. Formül yazarken tamamen fare kullanmak isterseniz, son aşamada formülü tamamlamak için klavyeden Enter tuşuna basmanız gerekecektir.

Klavyeyi hiç kullanmadan, formülünüzü bitirdikten sonra, tik işaretini basmanız, klavye kullanmanıza gerek duymamanızı sağlayacaktır.
Yükleniyor...