Excel Nedir? Excel Çalışma Sayfasının Bölümleri Nelerdir?


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
288 1 0 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Microsoft Office Programlarından olan Excel, hesap tablosu programlarından biridir ve genel kullanım amacı elektronik tablolar oluşturup hesaplamalar yapmaktır.

İçerisinde ekli olan formül yapıları ile matematiksel işlemler yapabilme olanağı sağladığı için kullanımı yaygın olup; bu özellikleri ile karmaşık tablolarda, zaman alacak işlemleri kısa sürede yapma imkânı verir.

Ayrıca tabloların yanında grafik oluşturmak içinde kullanılmaktadır. Yapısı veri tabanı olarak kullanmaya uygun olduğu için programlarda da bilgi kayıt amacı ile kullanılabilir.

Excel Çalışma Kitabını Tanıyalım Microsoft Excel Çalışma Kitabı; çalışma sayfalarından;
Çalışma sayfaları satır ve sütunlardan;
Satırların ve Sütunların kesiştiği noktalarda ise hücreler oluşur. Hücreler isimlerini bu kesişimden alır ve aynı zamanda hücre adresi olarak da isimlendirilir.

Excel Çalışma Sayfasının Bölümleri Nelerdir?

excel.png

Resim üzerinde belirtilen bölümlerin açıklaması;
Başlık alanı ya da çubuğu: Çalışma kitabına verdiğimiz ismin yazdığı bölümdür.
Hızlı erişim araç çubuğu: Sık kullandığımız komutların yer aldığı bölümdür.
Sekmeler (Menü): Çalışma sayfasını biçimlendirmek için kullanılan komutların bulunduğu alandır. Microsoft Office 2007 ile şerit menü kullanılmaya başlanmıştır. Bu menü yapısı ile komutlar Sekmeler ile ayrılmıştır ve gruplandırma ile bir araya getirilmiştir.
Ad Kutusu: Aktif olan yani seçilen hücrenin ismini, diğer bir ifade ile hücrenin adresini gösterir.
Formül Çubuğu : Formül yazılmış olan bir hücre, bize formül sonucu gösterir. O hücrede yazılan formülü görmek için, ilgili hücreyi seçtiğimizde yazılı olan formülü Formül çubuğunda görebiliriz. Formül içermeyen (metin ya da sayısal değerler) diğer kayıtlar hücrede nasıl görünüyorsa formül çubuğunda da aynı görünür.

formul-cubugu.png

Satır ve Sütunlar: Çalışma sayfasındaki hücreleri oluşturan yapılardır. Microsoft Office Excel 2007 ve sonrasında 1.048.576 satır, 16.384 sütun vardır. Sütunlar harfler ile satırlar da sayılar ile gösterilmektedir.
Kılavuz Çizgileri: Hücreleri birbirinden ayıran ve sınırını gösteren, çalışma sayfası üzerinde işlem yapmayı kolaylaştırmak için oluşturulan çizgilerdir. Görünüm Sekmesinden aktif ya da pasif yapılabilirler. Kılavuz çizgilerinin yazdırılma özelliği aktif edilmeden ya da kenarlık verilmeden kâğıda yazdırılamazlar.
Sayfa Sekmesi: Excel Çalışma Kitabı sayfalardan oluşmaktadır ve bu sayfalar Sekme olarak alt tarafta sıralanır. Excel’de çalışma sayfası eklediğimizde, Sayfa kelimesinin sonuna numara vererek isimlendirme ve sıralama yapar. İsmini değiştirmek istediğimiz sayfa sekmesi üzerinde çift tıklama ile ya da Sağ Tuş\Yeniden Adlandır komutu ile sayfa ismini değiştirebiliriz.
Durum Çubuğu: Bazı kısa yol komutlarının yer aldığı ve işlemler sırasında bilgilerin yansıdığı bölümdür.

Faydalı olması dileği ile.
ETİKETLER:
#excel nedir

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de, 1000 şeklinde görünen bir rakamı 1.000,00 şeklinde kolayca getirmek için, rakamların olduğu alanı seçtikten sonra klavyedeki;
Ctrl + Shift + 1 tuşlarına birlikte basmanız yeterli olacaktır.
İLGİ ÇEKİCİ İÇERİKLER
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
Filtrelenmiş Değerleri Formülle Bul admin 27 Temmuz 2017 dosya
Statusbar İlerleme Çubuğu admin 11 Ocak 2020 dosya
Yeni Temamız Hakkında admin 13 Haziran 2020 duyuru
Formüllerle Bitiş Tarihi Bulma Örneği admin 01 Mart 2019 dosya
Acosh Formülü Örnekleri admin 16 Temmuz 2020 dosya
Yükleniyor...