Excel Nedir? Excel Çalışma Sayfasının Bölümleri Nelerdir?

Microsoft Office Programlarından olan Excel, hesap tablosu programlarından biridir ve genel kullanım amacı elektronik tablolar oluşturup hesaplamalar yapmaktır.

İçerisinde ekli olan formül yapıları ile matematiksel işlemler yapabilme olanağı sağladığı için kullanımı yaygın olup; bu özellikleri ile karmaşık tablolarda, zaman alacak işlemleri kısa sürede yapma imkânı verir.

Ayrıca tabloların yanında grafik oluşturmak içinde kullanılmaktadır. Yapısı veri tabanı olarak kullanmaya uygun olduğu için programlarda da bilgi kayıt amacı ile kullanılabilir.

Excel Çalışma Kitabını Tanıyalım Microsoft Excel Çalışma Kitabı; çalışma sayfalarından;
Çalışma sayfaları satır ve sütunlardan;
Satırların ve Sütunların kesiştiği noktalarda ise hücreler oluşur. Hücreler isimlerini bu kesişimden alır ve aynı zamanda hücre adresi olarak da isimlendirilir.

Excel Çalışma Sayfasının Bölümleri Nelerdir?

excel.png

Resim üzerinde belirtilen bölümlerin açıklaması;
Başlık alanı ya da çubuğu: Çalışma kitabına verdiğimiz ismin yazdığı bölümdür.
Hızlı erişim araç çubuğu: Sık kullandığımız komutların yer aldığı bölümdür.
Sekmeler (Menü): Çalışma sayfasını biçimlendirmek için kullanılan komutların bulunduğu alandır. Microsoft Office 2007 ile şerit menü kullanılmaya başlanmıştır. Bu menü yapısı ile komutlar Sekmeler ile ayrılmıştır ve gruplandırma ile bir araya getirilmiştir.
Ad Kutusu: Aktif olan yani seçilen hücrenin ismini, diğer bir ifade ile hücrenin adresini gösterir.
Formül Çubuğu : Formül yazılmış olan bir hücre, bize formül sonucu gösterir. O hücrede yazılan formülü görmek için, ilgili hücreyi seçtiğimizde yazılı olan formülü Formül çubuğunda görebiliriz. Formül içermeyen (metin ya da sayısal değerler) diğer kayıtlar hücrede nasıl görünüyorsa formül çubuğunda da aynı görünür.

formul-cubugu.png

Satır ve Sütunlar: Çalışma sayfasındaki hücreleri oluşturan yapılardır. Microsoft Office Excel 2007 ve sonrasında 1.048.576 satır, 16.384 sütun vardır. Sütunlar harfler ile satırlar da sayılar ile gösterilmektedir.
Kılavuz Çizgileri: Hücreleri birbirinden ayıran ve sınırını gösteren, çalışma sayfası üzerinde işlem yapmayı kolaylaştırmak için oluşturulan çizgilerdir. Görünüm Sekmesinden aktif ya da pasif yapılabilirler. Kılavuz çizgilerinin yazdırılma özelliği aktif edilmeden ya da kenarlık verilmeden kâğıda yazdırılamazlar.
Sayfa Sekmesi: Excel Çalışma Kitabı sayfalardan oluşmaktadır ve bu sayfalar Sekme olarak alt tarafta sıralanır. Excel’de çalışma sayfası eklediğimizde, Sayfa kelimesinin sonuna numara vererek isimlendirme ve sıralama yapar. İsmini değiştirmek istediğimiz sayfa sekmesi üzerinde çift tıklama ile ya da Sağ Tuş\Yeniden Adlandır komutu ile sayfa ismini değiştirebiliriz.
Durum Çubuğu: Bazı kısa yol komutlarının yer aldığı ve işlemler sırasında bilgilerin yansıdığı bölümdür.

Faydalı olması dileği ile.

Etiketler

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Excel'de bir liste oluşturduğumuz zaman, verilerin bulunduğu en sağdaki hücreye gitmenin en kolay yolu; Ctrl + › (Sağ Ok) tuşudur.

Fareyi kullanarak en sağdaki hücreye gitmek için, listenizde herhangi bir hücre seçin.

Seçmiş olduğunuz hücrenin sağ sınır çizgisine çift tıklayın.

Bu şekilde, listenin en sağına hızlı bir şekilde gitmiş olursunuz.

Tekrar en sola dönmek isterseniz, Ctrl + ‹ (Sol Ok) tuşlarına basmanız, aynı işlemi fare ile yapmak isterseniz ise, seçili hücrenin sol sınır çizgisine çift tıklamanız yeterli olacaktır.

ipucu18
Yükleniyor...