Excel Listeleme Formülü

admin 19 Ağustos 2020 VIP Dosya
Excel Listeleme Formülü isimli dosyamızda, bir veri aralığındaki bilgilerin Excel formülleri ile nasıl listeleneceği öğretilmektedir.

Veri Tablosu

Üstteki ekran görüntüsünde, elimizdeki verilerin olduğu tablonun bir kısmı görünmektedir. Resimde anlaşılacağı üzere, elimizde üç ayrı listelenebilecek bir veri tablomuz var. Öncelikle; Excel formülleri ile listeleme yapacaksanız, ihtiyacınızın ne olduğu kullanılacak doğru formül için çok önemlidir. Biz bu örneğimizde X sayıda en iyi ve en kötü puan alanların listelemesi yapmayı işleyeceğiz.

Öncelikle boş bir sayfanın herhangi bir satırına listeleme yapmak istediğimiz adeti yazalım. Daha sonra ise alt alta gelecek şekilde sıra numaralarını vermek faydalı olacaktır. Dosyamızda sadece ilk satır numarası elle yazılmış olup, alt alta giden sıralı liste, listelenecek sayı kadar otomatik olarak arttırılmıştır.

Bu işlemden sonra en yüksek puanı alan beş kişiyi özellik listesinde belirttiğimiz formüller ile kolayca listeliyoruz.

Büyükten Küçüğe Göre Listeleme

İkinci aşamada ise tam tersi olarak en düşük puan almış 10 kişiyi listelemek istiyoruz. Aynı sistemle sadece tek bir formülü farklılaştırarak aşağıdaki sonucu elde ediyoruz.

Küçükten Büyüğe Göre Listeleme

Sizlerde Excel'de listeleme yapmak isterseniz, bu dosyamızdaki formüller ile neredeyse her türlü işlemin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
EĞERSAY - EĞER - EĞERHATA - İNDİS - BÜYÜK - S - SATIR - KÜÇÜK

Daha önce yorum yapılmamış!

Gizli satır ve sütunların haricinde seçili olan hücreleri nasıl kopyalayabiliriz?
Kopyalanacak alanı seçip, Shift + alt + ; tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir.
Yükleniyor...