Excel İnternet Sitesinden Veri Çekme

admin 24 Ağustos 2020 VIP Dosya
Excel İnternet Sitesinden Veri Çekme isimli bu dosyamızda, bir web sitesinden nasıl veri çekileceğini en basit haliyle kodlaması öğretilir.

Dosyamızda örnek olarak, çok üzerinde durmadığımız YouTube kanalımıza eskilerden eklediğimiz dosya tanıtım videoların isimleri ve görüntüleme sayılarını listelemeyi işledik. Excel ile internetten veri çekmek için en basit yöntem, web sitesinin kaynak kodlarına ulaşmak ve oradaki ilgili nesnelere döngü atarak verileri Excel'e aktarmaktır.

Bu veri listeleme için XmlHttp Request yöntemi kullanılmış olup, https://www.youtube.com/c/ExcelDepo/videos adresindeki videolarımız ve görüntüleme sayıları aşağıda göreceğiniz gibi Excel'e aktarılmıştır.

Excel İnternet Sitesinden Veri Çekme

Eğer herhangi bir web sitesinden Excel'e veri aktarmak isterseniz, Destek Forumumuza üye olarak, ya herkese açık bir alandan ücretsiz ya da özel olarak bir Destek Talebi oluşturarak talebinizi bize iletebilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
XmlHttp Request

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir Excel sayfası üzerinde aynı içeriği temsil eden sütunlara ait ilk satırın üzerindeki bir satıra, bu sütunları kapsayacak hücreleri birleştirip başlık ataması yaptığımız olmuştur. Kullandığınız şablonlar veritabanı niteliğinde olmayan form, raporlamalarınıza görsellik katması için bu uygulamayı tavsiye ederim.

Ama veriler sadece veritabanı niteliğinde ise, hücre birleştirmeden kaçınmalısınız. Karşınıza çıkabilecek bazı problemlerin neler olduğuna dair buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Peki, veritabanı olarak kullandığınız bir sayfada, atayacağınız başlığı hücre birleştirme yapmadan ortalayabilir misiniz?

örneğin A2 ve C2 aralığınızda, Sicil, Adı, Soyadı şeklinde 3 sütundan oluşan verileriniz var. Siz A1:C1 aralığına "Personel Bilgileri" şeklinde bir başlık yazıp, bunu hücre birleştirme yapmadan yapacaksınız.
Bunun için:
  1. A1:C1 aralığını seçin.
  2. Farenin sağ tuşuna basın ve Hücreleri Biçimlendir'i seçin.
  3. Metin Hizalama seçeneklerinden, Yatay seçeneğinin altındaki listeyi tıklayın.
  4. Açılan listeden, Seçim Arasında Ortala seçip Tamam'a tıklayın.
Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.Hücre Birleştirilmedi ama ortalama yapıldı.

Yükleniyor...