Excel İndis

Excel İndis şeklinde isimlendirdiğimiz bu dosyada, Excel Formülleri arasında yer alan İndis formülü ile ilgili farklı şekillerde örnekler yer almaktadır.

İndis formülü (İngilizce adıyla Index) Excel'in veri bulma formüllerinden olup, en popüler olarak bilinen Düşeyara ile kıyaslandığında aslında daha faydalı olduğu görülür. Düşeyara ile ilgili olarak sitemizde çok fazla örnek ve kullanımına dair makalelerimiz çokça mevcut. Eksik yanlarının neler olduğunu Arama bölümünden kolayca bulabilirsiniz.

İndis formülüne gelecek olursak, formülümüz bir veri aralığındaki satır ve sütun sayılarını vererek sonucun bulunmasını sağlar. Eğer veri aralığınız sadece bir satırdan ya da bir sütundan oluşuyorsa, Dizi ve Satır/Sütun numarasını belirtmek yeterli olacaktır. Eğer veri aralığınız birden fazla satır/sütundan oluşuyorsa, her ikisini de kullanmak gerekir.

Bu formülü kullanırken verilerin Düşeyara formülünde olduğu gibi sürekli sağda olmasına gerek yoktur. Bu nedenle bile Düşeyara'dan daha fazla yararlıdır. Lakin satır ve sütun numaralarını tek tek elle yazmak mümkün olamayacağı için, birden fazla veri arandığında kullanışlılık seviyesi yerlere düşecektir.

Böyle bir durumda ise, İndis formülünün kankası diyebileceğimiz Kaçıncı formülü devreye girer :) İngilizce adı Match olan Kaçıncı formülü de, verilerin hangi sütun ya da satırda olduğunu numerik olarak veren bir formüldür.

Bu kısa açıklamalar sonrasında, yedi ayrı sayfadan oluşan ve her iki formülün hem tek hem de birlikte kullanımlarına dair örnek olan dosyamızı incelemenizi tavsiye ederim. Çaprazara formülünün desteklenmediği versiyonları kullananların ve Excel'e yeni başlayanların oldukça basit bir şekilde yapıyı anlayabileceği örneklerdir.

Faydalı olması temennisiyle.

Excel İndis - Excel Özellikleri:

İNDİS KAÇINCI

Etiketler

#Excel İndis
İş Hayatına Yönelik Excel Formülleri Kullanımı
Sayın ziyaretçi,

Excel İndis isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Excel İndis isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir Excel hücresine alt alta olacak şekilde veri yazdırmak isterseniz, bunun en kolay yöntemi Alt + Enter tuşların birlikte kullanmaktır.

Böylece bir hücrede kolayca alt alta veri yazabilirsiniz.

Alt + Enter
Yükleniyor...