Excel İndis

Excel İndis şeklinde isimlendirdiğimiz bu dosyada, Excel Formülleri arasında yer alan İndis formülü ile ilgili farklı şekillerde örnekler yer almaktadır.

İndis formülü (İngilizce adıyla Index) Excel'in veri bulma formüllerinden olup, en popüler olarak bilinen Düşeyara ile kıyaslandığında aslında daha faydalı olduğu görülür. Düşeyara ile ilgili olarak sitemizde çok fazla örnek ve kullanımına dair makalelerimiz çokça mevcut. Eksik yanlarının neler olduğunu Arama bölümünden kolayca bulabilirsiniz.

İndis formülüne gelecek olursak, formülümüz bir veri aralığındaki satır ve sütun sayılarını vererek sonucun bulunmasını sağlar. Eğer veri aralığınız sadece bir satırdan ya da bir sütundan oluşuyorsa, Dizi ve Satır/Sütun numarasını belirtmek yeterli olacaktır. Eğer veri aralığınız birden fazla satır/sütundan oluşuyorsa, her ikisini de kullanmak gerekir.

Bu formülü kullanırken verilerin Düşeyara formülünde olduğu gibi sürekli sağda olmasına gerek yoktur. Bu nedenle bile Düşeyara'dan daha fazla yararlıdır. Lakin satır ve sütun numaralarını tek tek elle yazmak mümkün olamayacağı için, birden fazla veri arandığında kullanışlılık seviyesi yerlere düşecektir.

Böyle bir durumda ise, İndis formülünün kankası diyebileceğimiz Kaçıncı formülü devreye girer :) İngilizce adı Match olan Kaçıncı formülü de, verilerin hangi sütun ya da satırda olduğunu numerik olarak veren bir formüldür.

Bu kısa açıklamalar sonrasında, yedi ayrı sayfadan oluşan ve her iki formülün hem tek hem de birlikte kullanımlarına dair örnek olan dosyamızı incelemenizi tavsiye ederim. Çaprazara formülünün desteklenmediği versiyonları kullananların ve Excel'e yeni başlayanların oldukça basit bir şekilde yapıyı anlayabileceği örneklerdir.

Faydalı olması temennisiyle.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Excel İndis
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de büyük rakamlar ile çalışırken, sayılar binlik ya da milyonluk rakamlara bölünerek çalışılır. özellikle Finans departmanlarında çok sık kullanılan bir yöntemdir.
Bunu yapmak için sayının olduğu hücrenin yanına =A1/1000 şeklinde bir formül yazabilirsiniz.
Ama başka bir hücre kullanmadan, aynı hücrede bine ya da milyona bölünmüş olarak görünmesini isterseniz;
  1. Aktif hücre seçiliyken sağ tık, Hücre Biçimlendirme,
  2. Sayı Sekmesinden İsteğe Uyarlanmış bölümüne tıklama,
  3. Yan kısımdaki alana, #.##0. yazmamız ve tamam dememiz yeterli olacaktır.
Hücrede, 125.000.000 şeklinde yazılı olan veri, görünümde, 125.000 şeklinde olacaktır.

Not: Eğer binlik ayracınız nokta (.) yerine virgül (,) ise, #,##0, yazmanız gerekir.
Yükleniyor...