Excel ile Word Belgesi Oluşturma ve E-Posta Yollama

Excel ile Word Belgesi Oluşturma ve E-Posta Yollama isimli bu dosyamız, Excel kullanarak bir Word belgesi oluşturmayı, kaydetmeyi ve son olarak e-posta yollamayı öğretmektedir.

Bu dosya, kendi ihtiyacıma bağlı olarak oluşturulan bir içeriğin örneğidir. Dosyadaki amaçları ve adımları maddeler şeklinde şöyle sırayalabilirim.

  1. Bir Excel sayfasında var olan kayıt sayısı kadar, Excel kullanarak Word belgesi oluşturma,
  2. Oluşturulan Word belgesine Excel üzerinden farklı biçimlerde (koyu, renkli vs) metinleri yazma,
  3. Oluşturulan Word belgesine Excel komutları ile resim ekleme, belgenin sağ, sol, alt, üst boşluklarını ayarlama,
  4. Oluşturulan Word belgelelerini kişilerin sicil numaraları ile kaydetme,
  5. Kaydedilen Word belgelerini, sicil numaralarının karşılarında bulunan e-posta adreslerine, göndermek istediğin e-posta adresin ile yollama.
Personel Listesi

Üstte gördüğünüz gibi örnek bir Excel sayfamızda veriler yer almakta. Toplamda üç kişiden oluşan bu listedeki kişiler için örneğin bir sözleşme oluşturmak ve her birinin sicil numaraları ile kaydetmek istiyoruz. Excel üzerinden öncelikle ADO yöntemi ile dosyanın kendi sayfasına bağlanıp, verilerimizi bir döngüye alıyoruz.

Döngü dönerken, her kişi için yeni bir Word belgesi açtırıp, aşağıda ekran görüntüsünü göreceğiniz şekilde Word belgesini dolduruyoruz.

Word belgesi oluşturma

Bu işlemin netincesinde Excel sizin hiç bir şey yapmanıza gerek kalmadan, aşağıdaki gibi aynı klasöre kişilerin sicil numaraları ile Word belgelerini oluşturmaktadır.

image-20200710222811-3.png

image-20200710222827-4.png

Daha sonra dosyamızdaki ikinci makroyu çalıştırarak, bu word belgelerini kişilerin e-posta adreslerine kolayca yollayabilirsiniz.

Çalışanlarınıza özel maaş mektupları, iş sözleşmeleri ya da herhangi bir belgeyi yollamak için muhteşem bir iş (övünmek gibi olmasın) . Eminim ki, "bu işlem için neden makro kullanalım ki, Mektup Sihirbazı zaten bu işi görmektedir" diye aklından geçenler olabilir. Mektup Sihirbazı kişi sayısı kadar içerik oluşturmakta ama bunu sadece tek bir word belgesindeki ayrı ayrı sayfalarda muhafaza etmektedir. Yani kişiye özel bir gönderim yapmak için bu yöntemi kullanamazsınız.

Bu dosyayı oluşturken desteklerini esirgemeyen ExcelDestek.Com yönetim ekibinden Ömer Hocama ve Feyzullah kardeşime de teşekkür etmeden geçmek olmaz.

Umarım benzer ihtiyacı olanların işine yarar.

Dosyamızdaki zip şifresini görmek içinde küçük bir teşekkürü çok görmeyeceğinizi ummaktayım :)

Excel ile Word Belgesi Oluşturma ve E-Posta Yollama - Excel Özellikleri:

RunAutoMacros SendMail
İş Hayatına Yönelik Excel Formülleri Kullanımı
Sayın ziyaretçi,

Excel ile Word Belgesi Oluşturma ve E-Posta Yollama isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Excel ile Word Belgesi Oluşturma ve E-Posta Yollama isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

teşekkür ediyoruz.

Teşekkürler

Tam aradığım dosya. teşekkürler.

Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.

Süper bir dosya olmuş mail merge tarzında ama daha fazlası olarak dosyaları tek tek oluşturup, kaydediyor.


Excel'de bir liste oluşturduğumuz zaman, verilerin bulunduğu en sağdaki hücreye gitmenin en kolay yolu; Ctrl + › (Sağ Ok) tuşudur.

Fareyi kullanarak en sağdaki hücreye gitmek için, listenizde herhangi bir hücre seçin.

Seçmiş olduğunuz hücrenin sağ sınır çizgisine çift tıklayın.

Bu şekilde, listenin en sağına hızlı bir şekilde gitmiş olursunuz.

Tekrar en sola dönmek isterseniz, Ctrl + ‹ (Sol Ok) tuşlarına basmanız, aynı işlemi fare ile yapmak isterseniz ise, seçili hücrenin sol sınır çizgisine çift tıklamanız yeterli olacaktır.

ipucu18
Yükleniyor...