Excel ile Kademeli Komisyon Oranı Hesaplama

admin 21 Eylül 2020 VIP Dosya
Excel ile Kademeli Komisyon Oranı Hesaplama isimli dosyamızda, satış rakamlarına göre farklı oranların tek bir satış rakamına nasıl uygulanacağı öğretilir.

Günümüzde çoğu satış dijital platformlar üzerinden yapılmaktadır. Pazaryeri mantığıyla online mağazalarını açan kullanıcılar, tek bir web sitesi üzerinden satış yapmakta ve bu sitelere komisyon ödemektedirler. Çoğu web sitesinde komisyon oranları ise, yapılan satış kademesine göre farklılaşmaktadır. Dosyamızı da, buradan yola çıkarak hazırlamak istedik.

Oran Tablosu

Üstte görüldüğü üzere kademeli olarak belirlenmiş bir oran tablomuz var. Satıcının yaptığı satış rakamına göre, kademe kademe oran uygulanması, işin özünü oluşturmaktadır.
Yani dosyamızda örneklendirdiğimiz 7.500-TL'lik bir satış için kademeler aşağıdaki gibi olacaktır:

image-20200921115757-2.png

Bunu bu şekilde tek tek ayırmaktansa, özellik listesinde belirttiğimiz Excel Formülü ile tek seferde sonuç elde edilmiştir.

Excel ile Kademeli Komisyon Oranı Hesaplama

Bu dosyamızdaki mantığı, gelir vergisi hesaplamada da kolayca kullanabilirsiniz.

Dosyamızın faydalı olması temennisiyle.
Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
TOPLA.ÇARPIM

Paylaşımınız için teşekkür ederim.


Bir hücrenin tüm biçimlerini en hızlı bir şekilde başka bir hücreye uygulamanın en kısa yolu, Excel'in Biçim Boyama iconunu kullanmaktır.
Başka hücreye biçimlendimek istediğiniz ana hücreniz seçiliyken;
Excel Şerit Menü -> Giriş -> Biçim Boyacısı simgesine tıklamanız ve sonra da biçimlendirmek istediğiniz yeni hücreye tıklamanız yeterli olacaktır.

Biçim boyacısı
Yükleniyor...