Excel Hücresinde Arama Kutusu

Bu yazımızda, Excel'de kendi arama kutunuzu nasıl oluşturacağınızı öğreteceğiz.

Alt resimde göreceğiniz şekilde, B2 hücresine yazacağını bir kelimeye bağlı olarak, E sütununda yaptığı aramaları B sütununda listeler.

Excel Hücresinde Arama Kutusu

Bir arama kutusu oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. D4 hücresini seçin ve aşağıda gösterildiği şekilde MBUL fonksiyonunu kullanarak bir arama fomülü ekleyin. B2 hücresine mutlak referans oluşturun.

2. Formülü diğer hücrelere hızlıca kopyalamak için D4 hücresinin sağ köşesine çift tıklayın.

MBUL Fonksiyonu

Açıklama: MBUL fonksiyonu bir dizide bir alt dizinin konumunu bulur. MBUL fonksiyonu büyük / küçük harfe duyarlıdır. Türkiye ve Türkmenistan için, "Tür" dizisi, 1. pozisyonda bulundu. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti için ise, "Tür" kelimesi, 14. konumda bulundu.

3. Formülümüz, hem Türkiye hem de Türkmenistan, 1 sonucunu döndürdü. Benzersiz değerleri sıralayabilmek için, küçük bir dokunuş yapalım. D4 hücresine, aşağıdaki göreceğiniz şekilde bir formül ekleyin.

4. Yine, formülün diğer hücrelere hızlıca kopyalanması için D4 hücresinin sağ köşesine çift tıklayın.

SATIR Fonksiyonu

Açıklama: SATIR fonksiyonu bir hücrenin satır numarasını döndürür. Satır numarasını büyük bir sayıya böler ve MBUL fonksiyonunun sonucuna eklersek, her zaman benzersiz değerlerimiz olur. Ancak, bu küçük ilaveler arama sıralamalarını etkilemez. Şu anda Türkiye'nin 1,00004, Türkmenistan'ın 1.00006 değerinde bir değerleri vardır. Ayrıca EĞERHATA fonksiyonunu da, bir hücre bir hata içeriyorsa (bir dizi bulunamadığında), boş bir dizi ("") göstersin ekleyin.

5. C4 hücresini seçin ve aşağıda gösterilen RANK fonksiyonunu ekleyin.

6. Formülü diğer hücrelere hızlıca kopyalamak için C4 hücresinin sağ köşesine çift tıklayın.

RANK Fonksiyonu

Açıklama: RANK fonksiyonu, sayı listesindeki bir sayının sırasını döndürür. Üçüncü argüman 1 ise, Excel en küçük ilk, ikinci en küçük ikinci saniye vb. sayıları sıralar. SATIR fonksiyonu eklediğimizden, D sütunundaki tüm değerler benzersizdir. Sonuç olarak, C sütunundaki sıralar da eşsizdir (bağ yoktur).

7. Artık işi bitirmek üzereyiz. DÜŞEYARA fonksiyonunu, bulunan ülkeleri (en düşük sıra birinci, ikinci en düşük ikinci saniye vb.) döndürmek için kullanın. B4 hücresini seçin ve aşağıda gösterilen DÜŞEYARA işlevini ekleyin.

8. Formülü diğer hücrelere hızlıca kopyalamak için B4 hücresinin sağ köşesine çift tıklayın.

DÜŞEYARA Fonksiyonu

9. A sütunundaki sayıların metin rengini beyaz olarak ayarlayın ve C ve D sütunlarını gizleyin.

Ve sonuç olarak artık kendinize Excel'de bir Arama kutucuğu oluşturmuş oldunuz.

Sitemize destek vermek, daha fazla kişinin kolayca Excel olmasına vesile olmak istiyorsanız, bu makalemizi sosyal medya hesaplarınızda @ExcelDepo kullanıcı adımızla ya da #exceldepo etiketi ile paylaşmanızdan mutlu oluruz.

Excel Hücresinde Arama Kutusu

Excel Hücresinde Arama Kutusu - Excel Özellikleri:

EĞERHATA RANK SATIR MBUL DÜŞEYARA YANLIŞ

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Klavyeyi kullanarak hızlı bir şekilde tablolarınıza satır eklemek için, satır eklemek istediğiniz hücreye gelip sırayla Alt, E ve S tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Birden fazla satır eklemek isterseniz, aralıksız olarak seçim için Shit, aralıklı olarak seçin için Ctrl tuşları ile, aralara ekleme yapılacak satırları seçtikten sonra yine, sırayla Alt, E ve S tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Benzer şekillerde sütun eklemek için sırayla Alt, E ve T tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Bu kısayollar Türkçe Excel kullanıcıları için geçerlidir.
Yükleniyor...