Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği

Bu makalede Excel kullanıcılarına muhteşem faydalar sağlayacak olan, Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği hakkında bilgiler yer almaktadır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir, makalemizde üzerinde duracağımız olan bu Excel özelliği, yalnızca çok kullanıcılı Microsoft 365 versiyonlarında kullanılabilmektedir.

Lakin bu özellik ile hazırlanmış olan örnekler, tüm Microsoft 365 kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Excel Şerit Menü -> Veri sekmesinde aşağıdaki simgeleri görüyorsanız, adım adım anlattıklarımızı yaparak bu özellik hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği

Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği Adımları

Şu anda denediğim bir kaç Türk şirketini kabul etmediği için, örnekleri yabancı şirketlerin borsa kodları üzerinden vereceğim.

Borsa Kodları

Üstte, Apple, Microsoft, Excel (Bu kısma özellikle dikkat edin), AstraZeneca ve Pfizer firmalarının borsa kodları bulunmaktadır. Kolaylık sağlaması adına bu verileri seçip, Ctrl + L kısayolu ile (İngilizce kullanıcıları için kısayol Ctrl + T şeklindedir) bir Excel Tablosuna dönüştürüyorum. Bu işlemin konuyla alakası yoktur, sadece kolay kullanım içindir. Siz yapmasanızda olur.

Excel Tablo Görünümü

Üstteki gibi tüm hücreler seçiliyken, Şerit Menü -> Veri sekmesine gidin ve ardından Hisse Senetlerine Dönüştür simgesine tıklayın. Bu işlem sonrasındaki oluşan sonuç aşağıdaki gibidir:

Hisse Senetlerine Dönüştürme

Şimdi dikkat ederseniz, kod olarak yazdığım değerler başına bir simge ile otomatik bir şekilde firmaların bilgilerinin yazılı şekline dönüştü. Yalnız burada aktif hücrede olan EXCEL satırında hem simge farklı hem de yazı firma ismine dönmedi. Ekranımızı büyüttüğümüzde sebebinin ne olduğunu öğrenmiş olacağız.

Veri Seçici

Bu firmaya ait birden fazla içerik bulunduğu için, seçimi bize bıraktı. Biz listeden bir firma seçiyoruz ve üzerine tıklıyoruz.

Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği

Hemen üstteki resme dikkatlice bakarsanız, C sütun yazısının hemen alt kısmında bir + işaretli menü çubuğu göreceksiniz. İşte sihir burada başlıyor. Hazırsanız artık diğer adımları anlatmaya geçiyoruz.

Menü çubuğu

Evet gördüğünüz gibi bir takım bilgilerin olduğu bir pencere açıldı. Bu penceredeki listeden Chance % (Extended hours) seçeneğini seçiyorum ve sonuçu görüyoruz.

image-20201211023051-8.png

Evet, Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği bize seçili olan şirketilerin ilgili değerini otomatik olarak görmemizi sağladı. EXCEL şirketinin verilerine ulaşamadığı için bu kısımda #FIELD! hatası aldık.

Şimdi gelelim bu faydalı özelliğin sağladığı bir diğer faydaya.

Yazıların başlarındaki banka simgesi şeklinde olan simgeye tıklıyoruz ve sonucu aşağıdaki gibi görüyoruz.

Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği

Bu işlemi şirketin hücresini seçtikten sonra, Ctrl + Shift + F5 kısayolunu kullanarakta yapabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere oluşan tabloya, Excel'in tüm yerel uygulamalarını da kolayca ekleyebilirsiniz. Yani yan kısmına bir formül yazabilir, bir makro kodu atayarak verilerde döngü kurmasını sağlamak vb.

Excel her geçen gün eklediği muazzam özellikler ile bizleri şaşırtamaya ve hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bizlerde ExcelDepo olarak, fark ettiğimiz yeni özellikleri sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği - Excel Özellikleri:

Hisse Senetlerine Dönüştür

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi

#YOK! (#NULL?) Hatası

Formülde bazı yerlerde ya noktalı birgül yerine virgül kullanmışsınızdır. Ya da başvurulan hücrelerde başvuru bilgisi bulunamamıştır. Çoğunlukla Düşeyara, yatayara gibi formül sonuçlarında bu hata alınabiliyor.

Detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...