Excel Formül ile Hücre Renklendirme

Excel Formül ile Hücre Renklendirme isimli dosyamız, yazdığınız bir formüle bağlı olarak hücrenin otomatik olarak nasıl renkleneceğini öğretir.

Excel Formül ile Hücre Renklendirme Tablosu

Üstte çok basit bir tablo mevcut. Bu tabloda bir soru alanı, bir seçenekler alanı, bir de sonuç alanı mevcut.

Kullanıcı Seçenekler alanında Veri Doğrulama ile listelenmiş olan cevaplardan birini seçtikten sonra, Sonuç alanında işlemin Doğru ya da Yanlış olduğu listelenecek.

Excel Formül ile Hücre Renklendirme Seçenekler

Bu seçeneklerimizden sadece bir tanesi doğru ve Sonuç alanındaki formül, listeden seçilecek olan seçeneğe göre Doğru ya da Yanlış değeri döndürecektir.

Burada sonuç işlemlerine geçmeden önce, dikkat edilmesi gereken bir husus var. Şu anda eklediğimiz iki resimde de herhangi bir renklendirme söz konusu değil.

Şimdi listeden İstanbul seçeneği seçtikten sonra oluşan ekran görüntüsüne göz atalım:

Excel Formül ile Hücre Renklendirme Sonuç Yanlış

Gördüğünüz üzere sorunun cevabı yanlış olunca, Sonuç alanındaki formüle bağlı olarak verilerimizin olduğu 3 hücrede hatalı olarak gelmesini istediğimiz biçime büründü.

Şimdi ise listeden doğru seçenek olan Ankarayı seçip, oluşan sonucu görelim:

Excel Formül ile Hücre Renklendirme Sonuç Doğru

Görüldüğü üzere doğru seçenek seçildiğinde, bu sefer görünmesini istediğimiz gibi biçimlendirilmiş oldu.

Sizlerde Excel'in renkli yüzü olan Koşullu Biçimlendirme özelliği ile Formül ile Hücre Renklendirme işlemlerinizi kolayca yerine getirebilirsiniz.

Faydalanmanız temennisiyle.

Excel Formül ile Hücre Renklendirme - Excel Özellikleri:

EĞER EBOŞSA Koşullu Biçimlendirme Veri Doğrulama
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Excel Formül ile Hücre Renklendirme isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Excel Formül ile Hücre Renklendirme isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

YARARLI KISAYOLLAR
Kaydet / Alternatif Shift F12
Satır Seçme Shift Space
Formül Ekle Shift F3
İşlev Ekle Penceresini Açma Shift F3
Bul Penceresini Açma Ctrl F

#BAŞV!(#REF!) Hatası

Formül ile geçersiz bir hücreye başvuru yapmaya çalıştığınızda karşılaşırsınız. Ya da formüllerin başvurduğu bir hücreyi, satırı, sütunu sildiğinizde diğer formüllü hücrede bu hata görüntülenir.

Bu hatayla karşılaştığınızda, tekrardan veri alınacak hücre ya da aralığa tekrar başvuru yapmanız gerekecektir. Daha detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...