11 Aralık 2020 21 Temmuz 2021 265

Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği

Bu makalede Excel kullanıcılarına muhteşem faydalar sağlayacak olan, Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği hakkında bilgiler yer almaktadır.
Öncelikle şunu belirtmek gerekir, makalemizde üzerinde duracağımız olan bu Excel özelliği, yalnızca çok kullanıcılı Microsoft 365 versiyonlarında kullanılabilmektedir. Lakin bu özellik ile hazırlanmış olan örnekler, tüm Microsoft 365 kullanıcıları tarafından kullanılabilir.
Excel Şerit Menü -> Veri sekmesinde aşağıdaki simgeleri görüyorsanız, adım adım anlattıklarımızı yaparak bu özellik hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği

Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği Adımları

Ülke Kodları

Üstte, Türkiye, Azerbaycan, İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda'nın ülke kodları bulunmaktadır. Kolaylık sağlaması adına bu verileri seçip, Ctrl + L kısayolu ile (İngilizce kullanıcıları için kısayol Ctrl + T şeklindedir) bir Excel Tablosuna dönüştürüyorum. Bu işlemin konuyla alakası yoktur, sadece kolay kullanım içindir. Siz yapmasanızda olur.

Ülke Kodları Tablo Yapısı

Üstteki gibi tüm hücreler seçiliyken, Şerit Menü -> Veri sekmesine gidin ve ardından Coğrafyaya Dönüştür simgesine tıklayın. Bu işlem sonrasındaki oluşan sonuç aşağıdaki gibidir:

Coğrafyaya Dönüştür Ülke Kodlaru

Hemen üstteki resme dikkatlice bakarsanız, C sütun yazısının hemen alt kısmında bir + işaretli menü çubuğu göreceksiniz. İşte sihir burada başlıyor. Hazırsanız artık diğer adımları anlatmaya geçiyoruz.

ÜLke Bilgileri

Evet gördüğünüz gibi bir takım bilgilerin olduğu bir pencere açıldı. Bu penceredeki listeden Largest city seçeneğini seçiyorum ve sonuçu görüyoruz.

En Büyük Şehirler Listesi

Şimdi gelelim bu faydalı özelliğin sağladığı bir diğer faydaya.

Yazıların başlarındaki haritalar simgesi şeklinde olan simgeye tıklıyoruz ve sonucu aşağıdaki gibi görüyoruz.

Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği

Bu işlemi şirketin hücresini seçtikten sonra, Ctrl + Shift + F5 kısayolunu kullanarakta yapabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere oluşan tabloya, Excel'in tüm yerel uygulamalarını da kolayca ekleyebilirsiniz. Yani yan kısmına bir formül yazabilir, bir makro kodu atayarak verilerde döngü kurmasını sağlamak vb.

Bu özelliği kullanarak tüm ülkelerin demografik bilgilerini kolayca ve istediğiniz biçimlerde raporlama yapabilirsiniz. Eğer farklı verileriniz ile birleştirme ihtiyacınız olursa, sadece üstteki bir kaç adımı uygulamanız yeterli olacaktır.

NOT: Bu alanda sadece ülke değil, Şehir isimleri ya da varsa kodlarını kullanarakta aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Şehirler

Harita simgesine bastığınızda, o şehrin bilgileri gelecektir.

Şehir Bilgileri

Kullanılan Excel Özellikleri:

Makale Serileri

Makale Arşivi

#DEĞER! (#VALUE!) Hatası

Bir formülde hücrelere başvuru yapan matematik işlemlerde büyük ihtimal ile metin kullanmışsanız bu tür bir hata alabiliyorsunuz.

Bu hata ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...