Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği

Bu makalede Excel kullanıcılarına muhteşem faydalar sağlayacak olan, Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği hakkında bilgiler yer almaktadır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir, makalemizde üzerinde duracağımız olan bu Excel özelliği, yalnızca çok kullanıcılı Microsoft 365 versiyonlarında kullanılabilmektedir.

Lakin bu özellik ile hazırlanmış olan örnekler, tüm Microsoft 365 kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Excel Şerit Menü -> Veri sekmesinde aşağıdaki simgeleri görüyorsanız, adım adım anlattıklarımızı yaparak bu özellik hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Excel Hisse Senetlerine Dönüştür Özelliği

Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği Adımları

Ülke Kodları

Üstte, Türkiye, Azerbaycan, İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda'nın ülke kodları bulunmaktadır. Kolaylık sağlaması adına bu verileri seçip, Ctrl + L kısayolu ile (İngilizce kullanıcıları için kısayol Ctrl + T şeklindedir) bir Excel Tablosuna dönüştürüyorum. Bu işlemin konuyla alakası yoktur, sadece kolay kullanım içindir. Siz yapmasanızda olur.

Ülke Kodları Tablo Yapısı

Üstteki gibi tüm hücreler seçiliyken, Şerit Menü -> Veri sekmesine gidin ve ardından Coğrafyaya Dönüştür simgesine tıklayın. Bu işlem sonrasındaki oluşan sonuç aşağıdaki gibidir:

Coğrafyaya Dönüştür Ülke Kodlaru

Hemen üstteki resme dikkatlice bakarsanız, C sütun yazısının hemen alt kısmında bir + işaretli menü çubuğu göreceksiniz. İşte sihir burada başlıyor. Hazırsanız artık diğer adımları anlatmaya geçiyoruz.

ÜLke Bilgileri

Evet gördüğünüz gibi bir takım bilgilerin olduğu bir pencere açıldı. Bu penceredeki listeden Largest city seçeneğini seçiyorum ve sonuçu görüyoruz.

En Büyük Şehirler Listesi

Şimdi gelelim bu faydalı özelliğin sağladığı bir diğer faydaya.

Yazıların başlarındaki haritalar simgesi şeklinde olan simgeye tıklıyoruz ve sonucu aşağıdaki gibi görüyoruz.

Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği

Bu işlemi şirketin hücresini seçtikten sonra, Ctrl + Shift + F5 kısayolunu kullanarakta yapabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere oluşan tabloya, Excel'in tüm yerel uygulamalarını da kolayca ekleyebilirsiniz. Yani yan kısmına bir formül yazabilir, bir makro kodu atayarak verilerde döngü kurmasını sağlamak vb.

Bu özelliği kullanarak tüm ülkelerin demografik bilgilerini kolayca ve istediğiniz biçimlerde raporlama yapabilirsiniz. Eğer farklı verileriniz ile birleştirme ihtiyacınız olursa, sadece üstteki bir kaç adımı uygulamanız yeterli olacaktır.

NOT: Bu alanda sadece ülke değil, Şehir isimleri ya da varsa kodlarını kullanarakta aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Şehirler

Harita simgesine bastığınızda, o şehrin bilgileri gelecektir.

Şehir Bilgileri

Excel Coğrafyaya Dönüştür Özelliği - Excel Özellikleri:

Coğrafyaya Dönüştür

Etiketler

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Bir çalışma sayfasının hızlı bir şekilde kopyasını oluşturmak için:

  1. Klavyede Ctrl tuşuna basın.
  2. Ctrl tuşu basılıyken, çalışma kitabının altındaki sekme adına sol tıklayın, çalışma sayfasını çalışma alanına doğru sürükleyin (imleç ile birlikte bir dikdörtgenin artı işaretinin göründüğünü fark edersiniz).
  3. Düğmeyi bırakın.

sayfa-kopyalama

Not: Çalışma sayfasının kopyasının konumu, Ctrl tuşundan nereye gittiğinize bağlıdır. İmleci sürüklediğinizde küçük bir siyah ok (aşağı doğru işaret) olduğuna dikkat edin. Bu ok çalışma sayfasının kopyasının konumunu belirler.
Yükleniyor...