Eğitim Katılımcı Listesini Özetleme

Eğitim Katılımcı Listesini Özetleme isimli dosyada, eğitim bilgilerinin kayıtlı olduğu bir listenin kişi bazlı nasıl özetleneceği öğretilir.

Dosyamız, tarafımıza iletilmiş bir soru kapsamında örneklendirilmiştir. İhtiyaç, alt alta kayıt edilmiş bir eğitim veritabanından, kişi ve eğitim bazlı bir özet oluşturmak ve tüm eğitimlere katılmış kişileri farkılaştırmak şeklinde idi. Biz de bu talebi yerine getirdikten sonra, basit ve anlaşılabilir bir halini kıymetli üyelerimiz içinde hazırladık.

Eğitim Katılımcı Listesi

Dosyamızda, üst resimde göreceğiniz gibi basit bir eğitim katılımcı veritabanı bulunmaktadır. Bu veritabanını katılımcı bazlı ve eğitim bazlı bir özet haline getirmek istiyoruz. Amaç ise, tabloya bakar bakmaz tüm eğitimlere katılanları, ya da hiç katılmayanları vs kolayca bulabilmek.

Biz dosyada 3 ayrı yöntem ile sonucu hazırladı.

1. Yöntemde Dinamik Excel formülü olan BENZERSİZ ile katılımcı listesi benzersiz bir şekilde listelendi. Daha sonra ilgili katılımcının eğitimlere katılıp katılmadığı EĞER ve ÇOKEĞERSAY formülleri ile sorgulandı.

2. Yöntemde, Ofis 365 sürümü kullanmayanlar için 1. yöntemin aynısı uygulandı. İNDİS, KAÇINCI ve EĞERSAY formülleri ile katılımcılar benzersiz bir şekilde listelendi. 1. yöntemdeki aynı formüller ile durumları sorgulandı.

3. Yöntem ise, işin kolayına kaçmayı sevenler için olan Özet Tablo yöntemi oldu.

Eğitim Katılımcı Listesini Özetleme

Her 3 yöntemde de, tüm eğitimlere katılmış kullanıcıların isimleri, Koşullu Biçimlendirme özelliği ile diğer katılımcılara göre farklılaştırıldı.

Not: Excel 2016 öncesi sürümleri kullananlar, 2. yöntemdeki çözüm ile işlemlerini yapmalıdırlar. Dizi olarak oluşturulmuş formülün doğru sonucu vermesi içinde, Ctrl + Shift + Enter tuşlarını birlikte kullanmamayı unutmalılar.

Yararlanılması temennisiyle.

Eğitim Katılımcı Listesini Özetleme - Excel Özellikleri:

EĞERSAY ÇOKEĞERSAY EĞER İNDİS KAÇINCI Koşullu Biçimlendirme Özet Tablo BENZERSİZ
Sayın ziyaretçi,

Eğitim Katılımcı Listesini Özetleme isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Eğitim Katılımcı Listesini Özetleme isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

YARARLI KISAYOLLAR
Satır Seçme Shift Space
Eş Anlamlılar Sözlüğü Shift F7
Hızlı Grafik Oluşturma Alt F1
Dosya Açma Ctrl O
İlişkili Hücre Aralığı Seçimi Yapma Ctrl Shift Boşluk
Excel'in MUTLAK fonksiyonunu kullanarak, bir negatif sayıyı kolayca pozitif hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz?
A2 hücresinde -525,52 şeklinde bir değer olduğunu varsayalım.
B2 hücresine, =MUTLAK(A2) yazdığınızda, sonucun 525,52 şekline döneceğini göreceksiniz.

Not: Pozitif olan rakamlar aynen korunur.

Eğer bir aralıkta yer alan ve birden fazla negatif sayıyı, tek seferde ve bir kereye mahsus pozitif değere sayıya dönüştürmek isterseniz:
  1. Boş bir hücreye -1 yazın ve -1 sayısının yer aldığı hücreyi kopyalayın.
  2. Dönüştürmek istediğiniz negatif sayıları fareniz ile seçin.
  3. özel Yapıştır -> Değerler -> çarp deyin.
Tüm negatif sayıların pozitif sayıya döndüğünü göreceksiniz.
Yükleniyor...