Duruş Sürelerini ve Adetlerini Hesaplama

admin 06 Temmuz 2020 VIP Dosya
Duruş Sürelerini ve Adetlerini Hesaplama isimli bu dosyamız ile özellikle üretim bazlı çalışan firmalarda yaşanan duruş sürelerinin nasıl analiz edileceği kolayca gerçekleştirilir.

Duruş Süreleri Tablosu

Öncelikle basit bir şekilde duruş sürelerimizi kaydedeceğimiz tablomuz olsun. Bu tabloda tarih ve saat aralıklarındaki duruş süreleri kaydedilmiştir.

Duruş Süresi Analizi

Daha sonra, analizimizi yapacağımız tablomuzu belirledik. Buradaki saat aralıklarında yaşanmış duruş sürelerinin adetlerini ve sürelerinin ne kadar olduğunu üç ayrı yöntemle bulacağız.

İlk yöntemimizde Excel'in ÇOKETOPLA ve ÇOKEĞERSAY formülleri ile sonuca ulaştık. Bu formüller 2007 ve üzeri tüm Excel versiyonlarında yer almaktadır.

1. Yöntem

İkinci yöntemimizde yine ÇOKEĞERSAY ve ÇOKETOPLA formüllerini kullandık lakin farklı olarak burada bir Dinamik Dizi oluşturduk. Dinamik dizileri kullanabilmek için Excel 365 sürümünde olmanız gerekir.

2. Yöntem

2. Yöntem

Aralığın kenarındaki mavi çizgilere dikkat ediniz. Taşma Aralığı isimli makalemiz nedeni hakkında size fikir verecektir.

Üçüncü yöntemde, Excel 365 ile hayatımıza giren ve Dinamik Dizi Formüllerinden olan FİLTRE formülü BAĞ_DEĞ_SAY ve TOPLA formülleri ile birlikte kullanılmıştır.

3. Yöntem

Sonuç olarak aşağıdaki görüntü elde edilmiştir.

Duruş Sürelerini ve Adetlerini Hesaplama

Üretim duruşlarını analiz etmek isteyenler için epeyce faydalı olacak bu dosyamızı incelemenizi öneririm.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
BAĞ_DEĞ_SAY - ÇOKEĞERSAY - TOPLA - ÇOKETOPLA - Tablo - FİLTRE - Dinamik Dizi - Dinamik Excel - Excelde Tarihler - Excelde Zaman

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir UserForm üzerinde, sadece sonundaki numarası değişen nesneleriniz varsa, bu nesneleriniz için hızlı bir şekilde silme, gizleme, gösterme gibi işlemler yapmak istiyorsanız, Control kodunu kullanabilirsiniz.

Örneğin: UserForm üzerinde 50 TextBox nesnesi var ve siz tek bir seferde bu TextBox nesnelerini gizlemek istiyorsunuz. Bunun en kısa yöntemi için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

For i = 1 To 50
Controls("TextBox" & i).Visible = False
Next int1

Faydalı olması temennisiyle
Yükleniyor...