Duruş Sürelerini ve Adetlerini Hesaplama

Duruş Sürelerini ve Adetlerini Hesaplama isimli bu dosyamız ile özellikle üretim bazlı çalışan firmalarda yaşanan duruş sürelerinin nasıl analiz edileceği kolayca gerçekleştirilir.

Duruş Süreleri Tablosu

Öncelikle basit bir şekilde duruş sürelerimizi kaydedeceğimiz tablomuz olsun. Bu tabloda tarih ve saat aralıklarındaki duruş süreleri kaydedilmiştir.

Duruş Süresi Analizi

Daha sonra, analizimizi yapacağımız tablomuzu belirledik. Buradaki saat aralıklarında yaşanmış duruş sürelerinin adetlerini ve sürelerinin ne kadar olduğunu üç ayrı yöntemle bulacağız.

İlk yöntemimizde Excel'in ÇOKETOPLA ve ÇOKEĞERSAY formülleri ile sonuca ulaştık. Bu formüller 2007 ve üzeri tüm Excel versiyonlarında yer almaktadır.

1. Yöntem

İkinci yöntemimizde yine ÇOKEĞERSAY ve ÇOKETOPLA formüllerini kullandık lakin farklı olarak burada bir Dinamik Dizi oluşturduk. Dinamik dizileri kullanabilmek için Excel 365 sürümünde olmanız gerekir.

2. Yöntem

2. Yöntem

Aralığın kenarındaki mavi çizgilere dikkat ediniz. Taşma Aralığı isimli makalemiz nedeni hakkında size fikir verecektir.

Üçüncü yöntemde, Excel 365 ile hayatımıza giren ve Dinamik Dizi Formüllerinden olan FİLTRE formülü BAĞ_DEĞ_SAY ve TOPLA formülleri ile birlikte kullanılmıştır.

3. Yöntem

Sonuç olarak aşağıdaki görüntü elde edilmiştir.

Duruş Sürelerini ve Adetlerini Hesaplama

Üretim duruşlarını analiz etmek isteyenler için epeyce faydalı olacak bu dosyamızı incelemenizi öneririm.

Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Duruş Sürelerini ve Adetlerini Hesaplama
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Özet Tablo kullananların yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi, bir güncelleme yapıldığında Özet Tablonun biçim ayarlarının bozulmasıdır.

Bu sorunu yaşamamak için:

Şerit Menü -> PivotTable Analizi -> Seçenekler alanına tıklıyoruz ve aşağıdaki ayarı yapıyoruz.

image-20200420022321-1.png
Yükleniyor...