Sadece 25-TL'ye 1 YIL SINIRSIZ Dosya İndirme

Bu sitedeki tüm dosyalarımız ÜCRETLİDİR. ÜCRETSİZ Dosya indirmek için ExcelDosyalari.Com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Kayıt Ol ya da Giriş Yap
TOPLA Fonksiyonu ile Dizi Formülü Örnekler

TOPLA Fonksiyonu ile Dizi Formülü Örnekler V1

indirmek için izniniz yok

TOPLA Fonksiyonu ile Dizi Formülü Örnekler
indirmek için izniniz yok
TOPLA Fonksiyonu, genelde sadece dört işlemin bir parçası olarak ve basit bir şekilde kullanılır.
Daha gelişmiş olarak TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu da vardır ama bu fonksiyonuna ihtiyaç duymadan, TOPLA ile Dizi Formülleri yaparak kritere göre işlemler yapabiliriz.

Bu örnek dosyada, TOPLA fonksiyonunu kullanarak, basit ve anlaşılır olarak 5 ayrı formül örneği hazırladım.
Örneklerimizdeki formülleri incelediğinizde, Dizi Formülüne dairde kafanızda nasıl çalıştığını anlamak biraz daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

TOPLA Fonksiyonu ile Dizi Formülü Örnekler


İlk olarak 10 satır ve 3 sütundan oluşan basit bir tablo hazırladım.
Tabloda ürün, satıcı bazlı olarak yapılan satış toplamlarını ya da adetlerini 5 ayrı kriter belirleyerek bulmak istiyorum.

1. formülümüz, bir satıcının yaptığı bir ürününün toplamını bulmak olacaktır. Bunu Excel'in farklı fonksiyonları ile aslında daha çok kolay buluruz ama benim buradaki amacım birazda Dizi Formülüne değinmek oldu. (Bahadır kaç faks cihazı satmış)

2. formülümüz, bir ürün ya da bir satıcının var olduğu satırlardan kaç tane olduğunu örneklendirdik. (Feyzullah ya da Faks olan satır sayısı kaç tane)

3. formülümüz, belirlediğimiz bir ürün ile satıcının birlikte yer almadığı satır sayısını saymaya yönelik oldu. (Feyzullah ve Faks aynı satırda yer almamış kaç tane)

4. formülümüz, bir satıcının yaptığı satışlardan oluşan kaç satır olduğunu örneklendirmeye yönelik oldu. (Bahadır'ın faks sattığı kaç hareket (satır) var)

5. formülüz ise, bir satırda ürün ya da satıcınıdan birinin tek olacak şekilde toplamda kaç kez geçtiğini bulmak oldu. Eğer satıcı ile ürün kriterlerimizde aynı satırda birlikte yer almışsa, MOD fonksiyonu ile bunları da sonuca katmadık. (Feyzullah ve Faks'ın geçtiği satır sayısı) (İkisinin aynı satırda yer aldıklarını saymadık)

Açıkçası bu formülleri çok daha kolay yöntemler ile yeni nesil fonksiyonlar kullanarak yapabilirsiniz.
Ama yaklaşımları bilirseniz, karşınıza çıkacak formül ihtiyaçlarında sonuca gitmeniz inanın çok daha kolay olacaktır.

Hadi artık hepsini okuduysanız, dosyayı da indiriverin :)

Yararlı olması temennisiyle.

Yazar

İndirilme
4
Görüntüleme
137
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme


OrkmesB Kullanıcısının Diğer Dosyaları;

Üst