Sadece 25-TL'ye 1 YIL SINIRSIZ Dosya İndirme

Bu sitedeki tüm dosyalarımız ÜCRETLİDİR. ÜCRETSİZ Dosya indirmek için ExcelDosyalari.Com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Kayıt Ol ya da Giriş Yap

VIP ÜYELİK

Dosya indirmek için ÜCRETLİ Üyelik satın alabilirsiniz.

KREDİ KAZANMA

Kredi kazanın BEDAVA dosya indirin.

EXCEL DERSLERİ

BEDAVA Excel Videolarımızı izleyin, bilginizi arttırın.

İş Arama İzninde Yapılan Çalışma Maliyetini Hesaplama

İş Arama İzninde Yapılan Çalışma Maliyetini Hesaplama V1

indirmek için izniniz yok

Bilindiği üzere, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 27. madde hükmü uyarınca ihbar öneli tanınmak sureti ile gerçekleştirilen fesihlerde, işverenin işçiye mesai saatleri içerisinde ve ücret kesintisi yapmadan iş arama izni vermesi gerekmektedir.

Bildirim süresi tanınarak yapılan fesihlerde işverenin işçiye iş arama izni verme yükümlülüğü 4857 sayılı İş Kanunu’nun 27. maddesinde düzenlenmiş olup, iş arama izni süresinin günde 2 saatten az olamayacağı hükme bağlanmıştır. 2 saat asgari süre olup, işverence daha fazla verilmesi mümkün olduğu gibi iş sözleşmesinde de daha fazla iş arama süresi kararlaştırılabilecektir. Ancak işverenin bu yükümlülüğünü azaltan ya da tamamen ortadan kaldıran sözleşme hükümleri geçerli olmayacaktır.

Bu gibi durumlarda işçi ile işverenler arasında yapılan mutabakatlar ile (genelde işçi ayrılmadan önce yeni bir iş bulmuşsa olması muhtemeldir) 2 saatlik iş arama izninde çalışma ihtimali doğabilir. Çalışılan bu sürelerin ücretleri %100 zamlı ödenmesi yine 4857 sayılı iş kanununda belirtilmiştir.

Üstteki yazılı açıklamalardan ortaya çıkarak, iki ayrı çalışma esasına göre (haftada 5 gün, haftada 6 gün üzerinden çalışma) formülize ettiğimiz dosyamızı sizlerle paylaşıyoruz.

Dosyamızdaki ilk seçenekte haftanın 5 günü çalıştırılmış ve ihbar süresi 56 gün (maksimum) olan bir işçinin çalıştığı sürelerin ücreti hesaplanmıştır.

İhbar Süresinde Çalışma


Dosyada 5 gün çalışma, 6 gün çalışma esasının yanı sıra, Çalışılmayan Günler seçeneği eklenmiş olup, olası resmi, dini tatillerde ya da çalışanın işe gelmediği günlerde hesaplama yapılmasının önüne geçilmiştir.

Çalışılmayan Günler


Bu sayfaya tıklayıp, işçinin çalışmadığı günleri ve resmi, dini tatil günlerini tanımlamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca, çok düşük bir ihtimal ama iş arama izni esnasında çalışana yapılabilecek bir olası zam için her satırda maaş rakamı yazılma hususu getirilmiştir.

Yararlı olması temennisiyle..
Yazar
Admin 
İndirilme
2
Görüntüleme
181
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme


Admin Kullanıcısının Diğer Dosyaları;

Üst