Sadece 25-TL'ye 1 YIL SINIRSIZ Dosya İndirme

Bu sitedeki tüm dosyalarımız ÜCRETLİDİR. ÜCRETSİZ Dosya indirmek için ExcelDosyalari.Com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Kayıt Ol ya da Giriş Yap
Grafiklerde Eğilim Çizgisi (Trend Line)

Grafiklerde Eğilim Çizgisi (Trend Line) v1

indirmek için izniniz yok

Grafiklerde Eğilim Çizgisi (Trend Line)
indirmek için izniniz yok
Grafiklere Eğilim Çizgisi eklenebilir. Eğilim çizgisi denklemindeki katsayıların hesaplanması ile elde edilecek denklem kullanılarak, gelecekteki değerler TAHMİN edilebilir.

Eğilim çizgisinin eklenebileceği Grafik Türleri:
Alan, Çubuk (Bar), Sütun, Çizgi, Hisse senedi, XY Dağılım ve Kabarcık dahil olmak üzere, yığılmış olmayan 2B grafikler.

Grafiğe Eğilim Çizgisi ekleme menüsünden, Eğilim Çizgisi seçeneklerinden birisi seçilerek eğilim çizgisi eklenebilir. Menüdeki, Grafik üzerinde Denklemi Görüntüle seçeneği işaretlenerek, denklem grafik üzerinde görüntülenecektir. Denklemde verilen katsayılar yuvarlatılmış değerler olup, Tahmin için katsayıların tam değerlerinin hesaplanması gereklidir. Katsayıların hesaplanmasında DOT işlevi ya da İNDİS(DOT... işlevleri kombinasyonuyla hesaplanır. DOT işlevi bir değer dizisi verdiği için dizi formülü olarak girilmiş olmalıdır.

Burada R² değerinden bahsetmek gerekir.(R² değeri : eğilim çizgisi için tahmin edilen değerlerin gerçek verilere ne kadar yakın olduğunu gösteren 0 ile 1 arasında bir sayıdır) R kare değeri 1 değerine ne kadar yakın bir değer ise , eğilim çizgisi o kadar iyi seçilmiş demektir. Eğilim çizgisi eklendiğinde, R kare değeri de otomatik olarak hesaplanır. Grafik üzerinde R² değerinin görüntülenmesi için, Eğilim Çizgisi ekleme menüsündeki Grafik üzerinde R-kare değerini görüntüle kutusunun işaretlenmesi gereklidir.

Burada, eğilim çizgisi seçeneklerinin katsayılarının hesaplanması açıklanmaya çalışıldı. Seçeneklerdeki Hareketli ortalama hariç diğerleri için örnekler verilerek katsayılar hesaplandı. Ayrıca değerleri de hesaplatıldı.

Dosyada bulunan Sayfalar (sırasıyla)
* Genel Açıklama
* Doğrusal
* PolinomDerece_2

* PolinomDerece_3
* PolinomDerece_4
* PolinomDerece_5
* Üstel
* Üs
* Logaritmik
Not : Koyu yazılanlara ait sayfa resimleri aşağıda verilmektedir.

Genel Açıklama Sayfası : Eğilim çizgisi ve ile ilgili detay açıklamaların yapılmaya çalışıldığı sayfadır. Ayrıca Eğilim Çizgisi katsayılarının hesaplanmasına yönelik formüller de bu sayfada verildi.
2841


Doğrusal Sayfası :
2842


PolinomDerece_2 Sayfası:
2843


Logaritmik Sayfası :
2844

Yazar

İndirilme
7
Görüntüleme
109
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme


52779 Kullanıcısının Diğer Dosyaları;

Üst