Sitemiz yeni bir script ile devreye alınmıştır

Tüm üyelerimizin parolaları özel bir yöntemle şifrelendiği için tarafımızca bilinmesi mümkün olmadığından dolayı, sitemizden yeni bir parola belirlemeniz gerekmektedir.
Hiç bir üyemizin mağdur olmaması için, eski sitemizi bir süre ExcelDosyalari.Com adresinde muhafaza etmekteyiz. Aynı bilgileriniz ile ExcelDosyalari.Com adresinden giriş yapabilirsiniz.
Parola Sıfırlama
  • Sitemizde yer alan binlerce Excel Dosyasını indirmek için, sadece 25-TL'lik fiyatı olan VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.

    VIP ÜYE olmak için BURAYA tıklamanız yeterli olacaktır.

Birden Fazla Kriterle Düşeyarama

Birden Fazla Kriterle Düşeyarama V1

indirmek için izniniz yok
Birden Fazla Kriterle Düşeyarama
indirmek için izniniz yok
Formül Kullanımı:

=DÜŞEYARA(Aranan_Değer1 & "" "" & Aranan_Değer2; Tablo_Dizisi; Sütun_İndis_Sayısı; 0)

Açıklama:
DÜŞEYARA Formülü, sadece bir koşulu ele aldığı için sınırlı bir şekilde sonuç verir. Yani bir tabloda benzer nitelikte sonuçlar varsa sadece tek bir veri listeler.

Bu duruma bağlı olarak birden fazla sütunda arama yapmayı zorlaştırır. Ancak, ufak hileler kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Buraya yapacağımız küçük hilemiz, iki sütunu birleştirerek yardımcı bir sütun oluşturmaktır.

Örneğimizde, DÜŞEYARA kullanarak Bölüm ve Grubu bulmak istiyoruz. Sadece Adına göre arama yapsak, ""Hasan"" adı yazdığımızda sürekli olarak bize ""Hasan Ali""'nin bölümü ve grubunu listeleyecek. Bunun üstesinden gelmek için adı ve soyadı bilgilerini yardımcı bir sütunda birleştirip bu sorunun üstesinden geliyoruz.

=DÜŞEYARA(C3 & "" "" & D3; $B$5:$F$11; 4; 0)

Formülümü oluştururken, B sütununda C ve D sütunlarını birleştirdiğimiz mantığı kullanıyoruz.

=C3 & "" "" & D3

Önce C3 hücresindeki değeri yazar, daha sonra araya bir boşluk verir ve D3 hücresindeki değeri yazar.

Formül nasıl çalışır:
Yardımcı sütun, ölçüt olarak kullanılan sütunları birleştirir. Bu yardımcı sütun, tablonun ilk sütunu olmalı ve "anahtar" olarak işlev görmelidir. Böylece, DÜŞEYARA formülü içinde arama değeri oluşturulur.

İçeriklerimizi, yan taraftaki Paylaş butonunu kullanarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak suretiyle sitemize destek olabilirsiniz.

Yararlı olması temennisiyle.

Birden Fazla Kriterle Düşeyarama

Yazar

İndirilme
2
Görüntüleme
1,177
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme

OrkmesB Kullanıcısının Diğer Dosyaları;

Üst