Hafta Sonlarını RenklendirinKullanılan Formül


=YADA(HAFTANINGÜNÜ(Hücre)=7;HAFTANINGÜNÜ(HÜCRE)=1)

Açıklama


Eğer bir Excel sayfanızda tarih içeren verileriniz varsa ve siz bu tarihler içerisinde hafta sonuna denk gelen günleri kolayca farketmek istiyorsanız, Koşullu Biçimlendirme özelliğini kullanmanız gerekir. Tabi Koşullu Biçimlendirme tek başına istediğinizi gerçekleştirmek için yeterli olmayacaktır. Peki ne yapmamız gerekir?

Üst resimde gördüğünüz gibi bir tablonuz olduğunu düşünürsek, G7:H16 hücre aralığını seçtikten sonra üst menüden, Giriş -> Koşullu Biçimlendirme sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Alta doğru açılan menüden, Yeni Kural Oluştur kısmını seçtikten sonra, ekrana açılacak olan Yeni Biçimlendirme Penceresi'den Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini tıklayın.

Hemen aşağı doğru şekillenen pencerenin Kural Açıklamasını Düzenleyin: sekmesinin hemen altında bulunan bu formül doğru olduğunda değerleri biçimlendir: kısmının formül yazılan yerine tıkladıktan sonra aşağısındaki beyaz alana aşağıdaki formülü yazmamız yeterli olacaktır:
=YADA(HAFTANINGÜNÜ(H7)=7;HAFTANINGÜNÜ(H7)=1)

Not: Koşullu Biçimlendirmede, referans alacağınız hücreyi seçmek çok önemlidir. Bizim örneğimizde bu hücre H7'dir.

Daha sonra Biçimlendir butonuna tıklayıp, açılan pencereden Dolgu sekmesini seçerek istediğiniz bir renk belirleyip Tamam diyorsunuz.

Koşullu Biçimlendirmeyi sonlandırdığınızda, artık hafta sonuna denk gelen (Cumartesi, Pazar) günlerinin reklendiğini göreceksiniz.

Formül Nasıl Çalışır?


Cumartesi veya Pazar günleri denk gelen tarihleri belirlemek için HAFTANINGÜNÜ formülü kullanır. Bir tarih verildiğinde, HAFTANINGÜNÜ formülü, sonuç olarak haftanın her günü için 1-7 arasında bir sayı verir. Standart yapılandırmasında, Cumartesi = 7 ve Pazar = 1'dir.

Hafta sonları 2 günden oluştuğu için karşımıza gelecek 1 ve 7 sayılarında biçimlendirmemizin çalışması içinde YADA formülünü kullanılır. Böylece, her ikisi de doğruysa, formül DOĞRU değerini döndürür ve koşullu biçimlendirmeyi tetikler.

Tüm Alanları Vurgulama


Eğer formülünüzü bizim kullandığımız şekilde tarih verilerinin olduğu sütun haricinde bir sütunda da kullanmak isterseniz, formülünüzdeki referans kısmını sabitlemeniz gerekir.
Yani formül şu şekilde oluşur:
=YADA(HAFTANINGÜNÜ($H7)=7;HAFTANINGÜNÜ($H7)=1)


Dosyayı indirmeye gerek kalmadan, yaptığımız açıklamalar ile kendiniz oluşturabilirsiniz. Ama dosyamızın içine küçük bir SÜRPRİZ attık, bunu da ancak indirerek görebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü

Hafta Sonlarını Renklendirin

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri