Birden Fazla Kriterle DüşeyaramaBu dosyamızda, birden fazla kriter kullanarak nasıl DÜŞEYARA formülünü kullanırızı anlattık.

Formül Kullanımı:


=DÜŞEYARA(Aranan_Değer1 & " " & Aranan_Değer2; Tablo_Dizisi; Sütun_İndis_Sayısı; 0)

Açıklama:


DÜŞEYARA Formülü, sadece bir koşulu ele aldığı için sınırlı bir şekilde sonuç verir. Yani bir tabloda benzer nitelikte sonuçlar varsa sadece tek bir veri listeler.

Bu duruma bağlı olarak birden fazla sütunda arama yapmayı zorlaştırır. Ancak, ufak hileler kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Buraya yapacağımız küçük hilemiz, iki sütunu birleştirerek yardımcı bir sütun oluşturmaktır. 

Örneğimizde, DÜŞEYARA kullanarak Bölüm ve Grubu bulmak istiyoruz. Sadece Adına göre arama yapsak, "Hasan" adı yazdığımızda sürekli olarak bize "Hasan Ali"'nin bölümü ve grubunu listeleyecek. Bunun üstesinden gelmek için adı ve soyadı bilgilerini yardımcı bir sütunda birleştirip bu sorunun üstesinden geliyoruz.


=DÜŞEYARA(C3 & " " & D3; $B$5:$F$11; 4; 0)


Formülümü oluştururken, B sütununda C ve D sütunlarını birleştirdiğimiz mantığı kullanıyoruz. 

=C3 & " " & D3

Önce C3 hücresindeki değeri yazar, daha sonra araya bir boşluk verir ve D3 hücresindeki değeri yazar.

Formül nasıl çalışır:


Yardımcı sütun, ölçüt olarak kullanılan sütunları birleştirir. Bu yardımcı sütun, tablonun ilk sütunu olmalı ve "anahtar" olarak işlev görmelidir. Böylece, DÜŞEYARA formülü içinde arama değeri oluşturulur.

İçeriklerimizi, yan taraftaki Paylaş butonunu kullanarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak suretiyle sitemize destek olabilirsiniz.

Yararlı olması temennisiyle.

Ekran Görüntüsü

443