Tarih Fonksiyonu KullanımıExcel TARİH (DATE) işlevi, yıl, ay ve gün bileşenleriyle tarih oluşturmanıza olanak tanıyan yerleşik bir işlevdir. Bir hücre başvurusu veya formül sonucundan gelen yıl, ay ve gün değerlerini kullanarak bir tarih kolayca bir araya getirebildiğinden, tarihler ÇOKEĞERTOPLA (SUMIFS) veya ÇOKEĞERSAY (COUNTIFS) gibi diğer işlevlere girdi olarak girilirken özellikle yarar sağlar. Bu fonksiyonu kullanarak, girdiğimiz YIL, AY ve GÜN bilgisinden bir tarih oluşturabiliriz.

Kullanımı : YIL için 0 ile 1900 arasında yazacağımız herhangi bir rakamı, fonksiyon 1900 olarak dikkate alacaktır. AY için yazacağımız rakam, 0'dan küçük, 12'den büyük olabilir. Eğer hücreredeki AY rakamı 12'den büyükse, fonksiyon 12'yi aşan kısımlar için YIL bilgisine otomatik olarak ekleme yapacaktır. Tam tersi, AY için yazdığımız rakam 0'dan küçükse (eksi değerde girebilirsiniz) bu sefer YIL'ı azaltmaya gidecektir. GÜN rakamı da, AY mantığındaki gibi pozitif ya da negatif istenildiği kadar olacak şekilde yazılabilir. GÜN için girilen rakam 30'dan büyükse AY bilgisine eklenerek, 0'dan küçükse azaltılarak sonuca ulaşılır. Örnek dosyamızı inceleyerek istediğiniz şekilde denemelerinizi yapabilirsiniz.

Etiketler :
excelde tarih formatı, excel otomatik tarih atama, excelde tarih yazma, excelde otomatik tarih atma, excel 2 tarih arasındaki gün sayısı, excel tarih sıralama, excelde ay formülü, excelde gün formülü

Ekran Görüntüsü