Koşullu Biçimlendirme - Data Bar KullanımıBu dosyamızda, Koşullu Biçimlendirme ile bir hücrenin arka plan rengi yüzdesel orana göre nasıl renklendiriliri anlatacağız.

Koşullu Biçimlendirme, Excel'in renkli dünyasının en önemli uygulamalarından bir tanesidir. Koşullu Biçimlendirme özelliğini kullanarak, çalışmalarımızı renklendirebilir, görsel olarak göze hoş gelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle günümüzde DASHBOARD denilen görsel ağırlıklı raporların oluşturulmasında Koşullu Biçimlendirme daha da ön plana çıkmaktadır.

Örnek olarak bir çalışan maliyetimiz var ve toplam maliyetin kırılımlarının yüzdelerini bulmak istiyoruz. Bulduğumuz bu yüzdelerin oranlarına göre de, hücrelerimizin arka plan rengi, yüzdenin oranı kadar renklensin.

Aşağıdaki resimdeki gibi:Peki yüzde oranı arttıkça, arka plan rengini yüzdesel oranda nasıl arttıracağız?

Burada devreye Koşullu Biçimlendirmenin Data Bar seçeneği devreye giriyor.

Etiketler


koşullu biçimlendirme örnekleri, koşullu biçimlendirme formülleri, excel koşullu biçimlendirme hücre renklendirme, koşullu biçimlendirme nedir, koşullu biçimlendirme renklendirme, excel koşullu biçimlendirme ingilizce, koşullu biçimlendirme ile tüm satırı renklendirme, excel başka hücre değerine göre koşullu biçimlendirme, koşullu biçimlendirme databar

Ekran Görüntüsü