X ve Y'ye eşit olmayan hücreleri sayma örneğicokegersay1

Formül:


TÜRKÇE =ÇOKEĞERSAY(Alan;Kriter1;Alan;Kriter2) İNGİLİZCE =COUNTIFS(Range;Criteria1;Range;Criteria2)

Açıklama:


Belirli bir değere eşit olmayan değerleri içeren birden fazla hücre sayısını bulmak için ÇOKEĞERSAY(COUNTIFS) formülü kullanılabilir. Bu örneğimizde formülü kullanırken, bir alanı referans alıp, referans aldığmız bu alanda yer almayan iki değere eşit olmayan verileri sayacağız.

Kullanımı:


ÇOKEĞERSAY(COUNTIFS), aramak istediğimiz kriterin yer aldığı bir tablonun, belirttiğimiz alanında kriterimizi arar ve sayar. Örnek olarak, üst resimde görülen D4 hücresindeki formül aşağıdaki gibi olacaktır:
TÜRKÇE =ÇOKEĞERSAY(A4:A9;"<>kırmızı";A4:A9;"<>mavi") İNGİLİZCE =COUNTIFS(A4:A9;"<>kırmızı";A4:A9;"<>mavi")
Eğer kriteri manuel olarak yazmayıp bir hücreden alıp, formülün içine yazmak istersek? E4 hücresinde <>kırmızı F4 hücresinde ise <>mavi yazsın. D4 hücresindeki formül aşağıdaki gibi olacaktır:
TÜRKÇE =ÇOKEĞERSAY(A4:A9;E4;A4:A9;F4) İNGİLİZCE =COUNTIF(A4:A9;E4;A4:A9;F4)

Üçüncü alternatif olarak, kriter operatörünü (bu örnekte eşit değil işareti (<>)) formülün içine yazıp, aranacak kriteri hücreden almak istersek, yani E4 hücresine kırmızı F4 hücresine ise mavi yazıp D4 hücresine aşağıdaki formülü yazıyoruz:
TÜRKÇE =ÇOKEĞERSAY(A4:A9;"<>"&E4;A4:A9;"<>"&F4) İNGİLİZCE =COUNTIFS(A4:A9;"<>"&E4;A4:A9;"<>"&F4)

excel , excel dosya , excel depo , excel store , excel makro , excel vba , excel formül , excel function , excel fonsiyon , excel countifs, excel çokeğersay

Ekran Görüntüsü