Dizi Sabiti


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
155 0 0 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Dizi Sabiti

Dizi sabiti, Excel formüllerinde sağlanan sabit kodlanmış bir değerler kümesidir. Dizi sabitleri küme parantezlerde {} şöyle görünür:

{"kırmızı"\"mavi"\"yeşil"}

Dizi sabitleri genellikle dizi formüllerinde tek bir değer yerine birden fazla değeri oluşturmak veya değiştirmek için kullanılır.

Örneğin, üst resimdeki BÜYÜK formülü, B3:B11 hücre aralığındaki ilk 3 değerin toplamını almak için aşağıdkai gibi bir dizi sabitiyle kullanılabilir:

=BÜYÜK(B3:B11;{1\2\3})

Çoğu durumda, dizi sabitlerini kullanan formüller, aslında dizi formülleri olmalarına rağmen Ctrl + Shift + Enter tuşlatına basmayı gerektirmez.

Birden çok sonuç

Bağımsız değişken olarak Excel formülüne sağlanan dizi sabiti neticesinde, bir dizide genellikle birden fazla sonuç alırsınız.

Üstteki örnekte, BÜYÜK formülü, TOPLA formülü tarafından en büyük 3 değeri döndürür ve bu 3 değerin toplamını sonuç olarak döndürür:

=TOPLA(BÜYÜK(B3:B11;{1\2\3}))Dizi Sabiti Sınırlamaları

Bir dizi sabitini çevreleyen küme parantezler, Excel'in formül ayrıştırma mantığında "sabit" anlamına denk gelir.

Sonuç olarak, bir dizi sabitine başvuruları veya fomrüller ekleyemezsiniz. Bunu yaparsanız, dizi sabitini dizi değişkeni yapmış olursunuz.

Bu makale sonunda;

3 yerine 5, 5 yerine 10 içeriği toplamak istediğimde nasıl olacak, her seferinde tek tek formülü mü değiştirmem gerekecek?

diyenleri duyuyor gibiyim.
Bunun geleceğini düşünerek, Bir Aralıktaki X Küçük Değeri Toplamak ve Bir Aralıktaki X Büyük Değeri Toplamak Toplamak isimli iki dosyamızı sizler için hazırladık.

Daha önce yorum yapılmamış!

Çalışma sayfalarının adlarının bulunduğu sekmelerden herhangi birinin ya da Shift Ctrl tuşlarına basmak suretiyle fare ile çoklu seçerek çoklu olacak şekilde seçtikten sonra, üzerine sağ tıklatıp, renklendirebilirsiniz.

image-20200617000401-1.png

Sonuç:

image-20200617000558-2.png
Bu Özellik Kullanılarak Hazırlanmış İçerikler
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
En Çok Tekrar Eden Metinleri Bulma privet 27 Haziran 2020 dosya
Yükleniyor...