Çok Kriterli Sayma İşlemleri Nasıl Yapılır

Çok Kriterli Sayma İşlemleri Nasıl Yapılır sorumuzda, YADA ile VE mantığına göre sayma işlemlerinin nasıl yapılacağına dair soruların cevapları aranmaktadır.

Çok Kriterli Sayma İşlemleri Nasıl Yapılır

Birden Fazla Kritere Göre Sayma

Bu sorumuzda, birden fazla kritere göre sayma işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek istiyoruz.

Üst resimde göreceğiniz şekilde 3 ayrı sorumuz ve beklediğimiz 3 cevap bulunmaktadır. Sorularımızdaki kriterlerimiz sırayla şu şekildedir:

  1. F8 hücresindeki alanda, ürün adı T-Shirt YA DA Terlik olanların toplam adetini nasıl bulabiliriz?
  2. G8 hücresindeki alanda, ürün adı T-Shirt YA DA Terlik olanların VE rengi Kırmızı YA DA Mavi YA DA Yeşil olanların adetini nasıl bulabiliriz?
  3. H8 hücresindeki alanda, ürün adı T-Shirt YA DA Terlik olanların VE rengi Kırmızı YA DA Mavi YA DA Yeşil olanların VE şehir adı Diyarbakır YA DA Sivas olanların adetini nasıl bulabiliriz?
Cevaplarınızı beklerim.

Bilgilendirme

Bu soru, kullanıcılarımızın Excel pratiği yapmalarını sağlamak için hazırlanmıştır. Soruyu soran yazarımız cevabını bilmekte, sizin katılımınızı istemektedir.

Çözüme dair bilginiz varsa çözümünüzü yazabilirsiniz. Eğer cevaba dair bir fikriniz yoksa, "Cevabını bilmiyorum ama çözümü görmek istiyorum." tarzında bir yorum yapabilirsiniz.

Yaptığınız yorum sonrasında 50 puan kazanacak ve sorunun cevabını ile daha önce verilmiş cevapları görebileceksiniz.

Puan Kazanma Adımları Nelerdir?
Kazanılan Puanları Nerede Kullanacağım?

Soruya cevap yazabilmek için giriş yapmanız yeterli olacaktır.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Bir kar marjı hesaplamanız gerekiyorsa, satış fiyatından maliyetini çıkarıp tekrardan satış fiyatına bölmeniz yeterli olacaktır.
Bunun için basit bir şekilde, üst resimdeki dosyayı referans aldığımızda; =(E5-F5)/E5 formülünü yazmanız yeterli olacaktır.
Ctrl + 1 tuşu ile hızlı bir şekilde Hücre Biçimlendirme penceresini açıp, Sayı sekmesinden Yüzde Oranı'nı ayarlayarak yüzde görünecek şekilde görünümünü de değiştirirsiniz
Yükleniyor...