Çift Veri Girişini Engelleme

Excel’de veri girişi yapılması gereken hallerde; eklediğiniz verilerin daha önce girilip girilmediğini, Çift Veri Girişini Engelleme metotlarını kullanarak tespit edebilirsiniz. Bu makalemizde bu yöntemlerin neler olduğunu öğretmeye çalışacağız.


Çift Veri Girişini Engelleme için Ne Yapmalıyız?

Bu makale, kullanıcıların yinelenen değerler girmesini önlemek için veri doğrulamanın nasıl kullanılacağını öğretir.

İlk olarak boş bir Excel çalışma kitabı açıp, aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi veriler oluşturarak, A1:A20 aralığını seçin.

image-20200409212623-1.png

İkinci olarak Excel 2007 ile hayatımıza girmiş olan Şerit Menünün, Veri -> Veri Doğrulama sekmesini tıklayın. Bu işlem için ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır:

image-20200409212635-2.png

Üst resimde görülen alana tıkladıktan sonra açılacak olan pencerenin, Ayarlar sekmesindeki İzin Verilen bölümünden açılan listede, Özel seçeneğini seçin.

Formül kutucuğuna, sizlere örnek olması için hazırladığımız resimde görülen formülü ekleyin.

image-20200409212650-3.png

Açıklama: EĞERSAY fonksiyonuda iki argüman yer alır.

İlk olarak =EĞERSAY($A$2:$A$20;A2) A2 hücresindeki değere eşit olan A2:A20 aralığındaki değerlerin sayısını sayar. Aynı kaydı birden fazla yazılmasını istemediğimiz için, bu değer yalnızca bir kez (= 1) oluşabilir.

Veri Doğrulama'yı tıklatmadan önce A2:A20 aralığını seçtiğimizden, Excel formülü otomatik olarak diğer hücrelere kopyalar.

Formülde kullanılan dolar işaretlerinin ne anlama geldiğini ve neden kullanıldığını anlamak için mutlak başvuru'nun ne olduğunu inceleyin.

Açıklama kısmıda belirttiğimiz detayın çalıştığını kontrol etmek için A3 hücresine tıklamanız ve Veri Doğrulama özelliğini incelemeniz yeterli olacaktır.

image-20200409212716-4.png

Gördüğünüz gibi, bu formülle A2:A20 aralığındaki değerleri, A3 hücresindeki değere eşit mi değil mi şeklinde saydırıyoruz. 1'den fazla sonuç çıkmaması gerekmektedir.

Şimdi A2:A20 aralığındaki herhangi bir hücreye daha önce yazılış bir sicil numarasını girin.

image-20200409212734-5.png

Sonuç olarak Excel çift veri girişini tespit etti ve hata uyarısını verdi.

Bu yöntemi kullanarak, veri girişi yapacağınız alanlarda kolayca aynı veriyi tekrar girmeniz halinde kontrolü sağlamış olursunuz. Excel’in bu tür çok fazla özelliği bulunmaktadır. Benzer şekilde hayatımızı kurtaracak Excel bilgilerini makalelerimizde işlemeye devam edeceğiz.

Yararlı olması temennisiyle.

Çift Veri Girişini Engelleme - Excel Özellikleri:

Mutlak Başvuru

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Excel'i kullanırken bir hücreye tıkladıktan sonra, fare ile aşağı/yukarı ilerledikten sonra aktif hücrenin olduğu alana hızlıca geri dönmek için, Ctrl + Backspace kısayolunu kullanabilirsiniz.
Yükleniyor...