Çaprazara ile Satır ve Sütun Toplama

Çaprazara ile Satır ve Sütun Toplama isimli dosyamız, basit bir satış tablosunda dilim ve bölge bazlı rakamların nasıl kolayca toplanacağını öğretir.

Veri Tablosu

Üstteki gibi oldukça basit bir tablomuz var, bu tablonun sütunlarında seçtiğimiz herhangi bir dilimi, satırlarında ise herhangi bir bölgeyi kolayca toplamak istiyoruz.

Bu işlem için Excel'in geleneksel formülleri de bizlere oldukça kolay sonuçlar sağlarken, ÇAPRAZARA formülünü tercih etmemizin nedeni; gerek sütunlarda gerekse satırlarda otomatik olarak dinamik dizi oluşturma yeteneğindendir.

Çaprazara ile Satır ve Sütunları Toplama

Üstte gördüğünüz gibi, H3 adresine formülü yazıyoruz ve aşağı doğru sıralanmış olan tüm hücrelere otomatik olarak taşma sağlıyor. Tabi bunun için önünde bir engel olmaması gerekmektedir.

Çaprazara ile Satır ve Sütunları Toplama

ÇAPRAZARA formülünün güzel yanı, dinamik diziler, alt alta oluşturmasının yanı sıra, yan yana da oluşturabilmesidir. Bu dosyamızdaki veri aralıklarını sağa ya da aşağı doğru arttırdığımızda, ÇAPRAZARA formülü herhangi bir müdahale etmeden diziyi aşağıya ya da yana doğru taşırıp bize sonucu verecektir.

Çaprazara ile Satır ve Sütun Toplama - Excel Özellikleri:

ÇAPRAZARA
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Çaprazara ile Satır ve Sütun Toplama isimli dosya, sadece sitemizden VIP Üyelik Paketi almış kullanıcıların indirebileceği niteliktedir.

Sitemize Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız ve bir VIP Üyelik Paketi almanız ile eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

#YOK! (#NULL?) Hatası

Formülde bazı yerlerde ya noktalı birgül yerine virgül kullanmışsınızdır. Ya da başvurulan hücrelerde başvuru bilgisi bulunamamıştır. Çoğunlukla Düşeyara, yatayara gibi formül sonuçlarında bu hata alınabiliyor.

Detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...