Yeni hata kodu: #SPILL! ve Yeni modern dizi formülleri

Orlando Florida'daki Ignite Konferansı'nda Microsoft, hesaplama motorunda büyük bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğin sonuncunda artık her işlev şimdi bir dizi formülü gibi davranabilecek ve Ctrl + Shift + Enter tuş takımına basmaya gerek dahi olmayacak. Bu durum, Office 365'te tanıtılan işlevlerin sayısında hızlı bir artışa yol açacaktır.

Bu hafta, Insider Fast'de yedi muhteşem yeni fonksiyon çıktı. Bunlar;

#SPILL! Hata Kodu, SORT ve SORTBY, FILTER , UNIQUE, SEQUENCE, RANDARRAY

Biz bu makalede #SPILL! Hata Kodundan ve modern dizilerin işleyişinden bahsedeceğiz.

Bir bütün olarak ele alındığında, bu işlevler özünde her Excel işlevini bir dizi işlevine dönüştürmekte. Bu özellikleri sağlayan kişi ise Joe McDaid ve Microsoft'taki ekibi. Joe bize aynı zamanda TEXTJOIN, MAXIFS ve MINIFS işlevlerini de getiren adam. 

Modern Dizilerin tanıtımına temel bir dizi formülü ile başlayalım. E3 hücresine gidip aşağıda gösterildiği şekilde  =A2:C10 yazalım. Geçmişte, bu formülü bir toplama işlevi ile birlikte kullanmanız ve  Ctrl + Shift + Enter tuş takımına birlikte basmanız gerekirdi.

Artık Ctrl + Shift + Enter ihtiyaç olmayacak

Ancak burada sadece Enter’e basın. Excel ise geriye tabloda yer alan 27 hücre ile cevap verir. Ve bu hücreler bitişik hücrelere yayılır! Şimdi E3 hücresine gelip Formül çubuğundaki formüle bakın, fark ettiğiniz gibi herhangi bir kaşlı ayraç ({ }) yok. Kimse Ctrl + Shift + Enter’e basmak zorunda da değil.

Detayları bu yazımızda güncellemeye devam edeceğiz.

Kaynak: https://www.mrexcel.com/excel-tips/excel-modern-array-formulas-debut-in-office-365/