Satır ve Sütunları Dondurma

Satırları Dondur | Sütunları Dondur

Satırları Dondur

Excel'de fare ile ya da ok tuşları ile aşağı doğru indiğinizde, aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi üstteki satırlar otomatik olarak kaybolur. 

Satırlar Gizleniyor

En üstte bulunan satır ya da satırların sabit kalmasını istiyorsanız;

Görünüm sekmesinden, Yakınlaştır grubundaki Bölmeleri Dondur butonuna basıp, aşağı doğru açılan pencerede Üst Satırı Dondur demelisiniz.

Üst satırı Dondur

Not: Bu işlem sonucunda sadece 1. numaralı satır sabitlenecektir. 

Eğer sadece 1. satırı değil birden fazla satır sabitlemek istiyorsanız; sabitlemek istediğiniz satırın olduğu ilk hücreyi seçip, Görünüm sekmesinden, Yakınlaştır grubundaki Bölmeleri Dondur butonuna basıp, aşağı doğru açılan pencerede Bölmeleri Dondur demelisiniz. 

Bölmeleri Dondur

Sütunları Dondur

İkinci olarak, dondurabileceğiniz bir satır yok ama çok fazla sütuna sahip bir tablonuz var ve sağa doğru gittiğinizde yine solda kalan sütunların kaybolduğunu göreceksiniz.

Sütunlar Kayboluyor

Üstteki resimde göreceiniz işlemi yaptığınızda A sütununun sabit kalmasını istiyorsanız; 

Görünüm sekmesinden, Yakınlaştır grubundaki Bölmeleri Dondur butonuna basıp, aşağı doğru açılan pencerede İlk Sütunu Dondur demelisiniz. 

İlk Sutunu Dondur

Not: Bu işlem sonunda sadece A sütunu sabitlenecektir.

Eğer sadece A. sütuınunu değil birden fazla sütunu sabitlemek istiyorsanız; sabitlemek istediğiniz sütunun olduğu ilk hücreyi seçip, Görünüm sekmesinden, Yakınlaştır grubundaki Bölmeleri Dondur butonuna basıp, aşağı doğru açılan pencerede Bölmeleri Dondur demelisiniz. 

Birden Fazla-Sütun Dondur

Yararlı olması temennisiyle...