Yazım Denetimi

Excel'de yazdığınız metnin doğru olup olmadığını Yazım Denetimi özelliğini kullanarak kontroledebilirsiniz.Ayrıca, özel sözlüğünüze veya Otomatik Düzeltme listesine sözcükler ekleyerek kendi listelerinizi de oluşturabilirsiniz.

1. Bazı yazımhataları yapacak şekilde birkaç veri girdiğiniz bir çalışma sayfası oluşturun.
yd1
2.Gözden Geçirsekmesinde, YazımDenetleme, Yazım Denetimi'ne tıklayın.
yd2
3. Bir öneri seçin ve A1hücresindeki yazım hatasını düzeltmek için Değiştir'e tıklayın.
yd3
4.A1:A7aralığındakitümyazım hatalarınıdüzeltmek için Tümünü Değiştir'i tıklayın.
yd4
5. A1hücresindeki yazım hatasını yok saymak için Bir Kez Yoksay'ı tıklatın. Bu yanlış yazımın tümher yerdeki yazımlarınıyok saymak için Tümünü Yoksay'ı tıklayın.

6A. Bu kelimeyi kendi özel sözlüğünüze eklemek için Sözlüğe Ekle'yi tıklayın.
yd5
6B. Bu listeyi düzenlemek için, Seçenekler'i tıklayın (eğer bu ekranı açmadıysanız, Dosya, Seçenekler, Yazım Denetleme'yi tıklayın) ve ardından Özel Sözlükler'i tıklayın.
yd6
7A. Bir kelimeyi Otomatik Düzeltme listenize eklemek için Otomatik Düzelt'i tıklayın (bu işlem sonrasında, her yanlış yazdığınızda Excel anında değiştirir)
yd7
7B. Bu listeyi düzenlemek için, Seçenekler'e tıklayın (eğer bu ekranı açmadıysanız, Dosya, Seçenekler, Yazım Denetleme'yi tıklayın) ve ardından Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ni tıklayın.
yd8
Not: Ayrıca Otomatik Düzeltme listenize kısaltmalar da ekleyebilirsiniz. Örneğin, ed.com yazarsanız, Excel bunu www.exceldepo.com ile değiştirebilir.