Etopla

Excel'de kriterlere göre toplama yaparken en sık kullanacağımız formüldür. Bu yazımızda, farklı şekillerde ETOPLA formülünün nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Sayılar

1. B2:B6 aralığında yazılı olan sayılar arasında 10'dan küçük ve eşit olanları toplayalım.
et1
2. Şimdi yine aynı aralıktaki değerleri bu sefer hücreden referans alarak toplayalım. Yani, bir önceki resimde kullandığımız formülde manuel yazdığımız <=10 bilgisini bu sefer hücreden alalım.
et2
3. B2:B6 aralığında, 25'e eşit olanC2:C6 aralığında yazılırakamları toplayalım. (Dikkat edelim ilk iki resme göre burada formülün yapısı değişti)
et3
4. 3 numaralı işlemde manuel yazdığımız 25 rakamını, bukezE2 hücresindenreferans alarak toplama yapalım.
et4
Açıklama: Sayıları toplarken bu iki yöntemi kullanırız. Sık sık benzer şekilde örnekleme yaparak aklınızdan çıkmamasını sağlarsınız.

Metin

1. B2:B6 aralığında "daire" yazılı hücrelerin karşılıklarınıC2:C6 aralığında bulup toplayalım.
et5
2. B2:B6 aralığında "üçgen" e eşit olmayanhücrelerin karşılıklarını, C2:C6 aralığında bulup toplayalım.
et6
Not: Burada dikkat etmemiz gereken husus, "üçgen5" şeklinde yazılı olan metni de bu formül "üçgen" gibi algılamadığıdır.

3. B2:B6 aralığındaki "daire" ile başlayan ve bir sonraki tek harfi farklı olabilecek kelimeleri, C2:C6 aralığında bulup toplayalım.
et7
4. B2:B6 aralığında son harfi "e" ile biten kelimelerin toplamlarını C2:C6 aralığında bulup toplayalım.
et8
5. B2:B6 aralığında hem "üçgen" ve "daire8" içeren kelimeleri ayrı ayrı, C2:C6 aralığında bulup toplayalım.
et9
Açıklama: Metin içeren arama kriterlerinin de kullanımları bu şekildedir. Aradığınız kriter eğer metinse, ETOPLA formülünün kullanımı hep aynı şekildedir. Sayı kriteri ararken ETOPLA formülünü iki ayrı yöntemle kullanırken, metin içerek kriterlerde kullanım şekli tek bir yöntemledir.

Tarih

1. B2:B6 aralığındaki tarihlerde, 20.01.2018 tarihinden büyük olanların karşılıklarını C2:C6 aralığında bulup toplayalım.
et10
Not: TARİH formülü, YIL, AY, GÜN bilgisi yazılarak kullanılır. Bu değerleri elle yazacağınız gibi, hücrelerden de referans olarak alabilirsiniz.

2. B2:B6 aralığındaki tarihlerde, bugünün tarihine eşit olanların karşılıklarını C2:C6 aralığında bulup toplayalım.
et11
Not: Bugünün tarihi olarak yazımızın oluşturulduğu 23.04.2018 baz alınmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız can'dır, bize ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ten kalan bir yadigardır. Ruhu şad olsun.