Birden Çok Şekil Seçmenin 5 Yolu

Excel üzerinde yer alan birden fazla nesneyi seçmek için farklı farklı seçeneğimiz mevcuttur. Bu makalemizde, 5 ayrı yöntem ile birden fazla şeklin nasıl seçileceğini örnekler üzerinden anlatacağız.

Örneklerimizde kullandığımız dosyamızı, buradan indirebilirsiniz.

Birden fazla nesneyi aynı anda seçebilmek, aynı işlemi birkaç nesnede aynı anda yapmak istediğinizde, ne kadar farkında olmasanızda, gerçekten ciddi bir zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Zaten Excel'i iyi kullanmanın en güzel yönlerinden biride budur. Zaman tasarrufu...
Bu nesneler, şekiller grafikler, resimler, dilimleyiciler, metin kutuları, fotoğraflar, belirtme çizgileri vs olabilir.

Üstte belirttiğimiz türdeki birden fazla nesneyi hızlıca seçtikten sonra, yapabileceğiniz bazı işlemler şunlar olabilir:


  • Şekillerin boyutunu veya özelliklerini değiştirme,
  • Görünümlerini biçimlendirme,
  • Toplu halde, çalışma sayfanızdaki başka bir yere taşımak vs..

Şimdi 5 ayrı yöntemi tek tek inceleyelim.

Ctrl Tuşunu Kullanma


Bir nesneyi seçtikten sonra, seçilmesini istediğimiz diğer nesnelere Ctrl tuşunu basılı tutarak tıklayabiliriz. Bu, birden fazla nesneyi seçebilmemizi sağlayacaktır. Shift tuşunuda nesne seçiminde kullanabilirsiniz.

Ctrl Tuşunu Kullanma
İlk nesneyi seçeceğiniz zaman, üst resimde belirttiğimiz şeklin kenarına tıkladığınızdan emin olun. Aksi takdirde, nesneyi seçmek yerine onu düzenlemeye başlayabilirsiniz. İlk nesne seçildikten sonra, diğer nesneleri seçmek için diğer şekillerin herhangi bir yerine tıklalamanız yeterli olacaktır. (Ctrl tuşunu basılı tutarken).
Ctrl tuşuna basmayı bıraktığınız zaman, birden fazla nesneyi seçme işleminin sonlanacağını unutmayın.

Ctrl + A Klavye Kısayolunu Kullanma


İlk seçeneğimizdeki gibi birinci nesnenizi seçtinten sonra (kenarlık kısmına tıkladığınızdan emin olun), Ctrl + A tuşlarına basmak suretiyle ekrandaki diğer nesnelerin tamamını seçebilirsiniz.

Ctrl + A Klavye Kısayolunu Kullanma
Bu seçenek çok fazla nesnemiz varsa ve her birini ayrı ayrı seçmek istemiyorsak zaman kazandırır. Bu seçenek sayfamızdaki tüm şekilleri seçtiğinden, hariç tutmak istediğimiz bazı şekiller varsa, dahil etmek istemediğimiz şekillerin seçimini kaldırmak için Ctrl tuşunu kullanmamız gerekir.

Seçim Bölmesini Kullanma


Excel Şerit Menü -> Giriş -> Bul ve Seç -> Seçim Bölmesi seçeneğine tıklayarak, sayfamız üzerinde bulunan tüm nesnelerin sağ tarafta görüleceği alanımız ekrana gelecektir.

Ctrl + A Klavye Kısayolunu Kullanma
Seçim Bölmesi, sayfamızdaki tüm nesneleri liste biçiminde görmemizi sağlar. Bu, özellikle nesnelerimizin kullanıldığı alan ekrana sığmıyorsa ve belirli nesneleri aramak istemiyorsak kullanışlıdır. Bölme aynı zamanda bize nesneleri gizleme ve gösterme ya da diğer nesnelerle örtüşen nesneleri öne çıkarma şansını da verir.

Seçim Bölmesi

Nesne Seç Özelliğini Kullanma


Farklı bir seçenek olarak yine Excel Şerit Menü -> Giriş -> Bul ve Seç -> Nesneleri Seç seçeneğini kullanabiliriz.

Nesne Seç Özelliğini Kullanma
Bu özelliği seçtikten sonra, Excel sizin seçim yapabilmeniz için bir özel durum oluşturur. Fareyi kullanarak, sekillerinizin olduğu alanı, aynı hücre seçimi yapar gibi basılı tutarak seçebilirsiniz.

nesne seç
Farenizi bıraktıktan sonra, seçtiğiniz alandaki nesnelerin seçili olduğunu göreceksiniz. Artık nesnelerinize ne yapmak istersiniz size kalmış :)

Özel Git'i Kullanma


Bu seçenek, Ctrl + A tuşları kadar hızlı seçim sağlamasa da, her zaman farklı alternatifler bilmek yararlıdır.
Özel Git seçeneğine, Excel Şerit Menü -> Giriş -> Bul ve Seç -> Özel Git seçeneğine tıklayarak ulaşıyoruz.

Özel Git
Bu seçeneği tıkladıktan sonrada, çalışma sayfamızdaki tüm nesnelerin tümünün seçeneğini göreceksiniz.

Makalemizi beğendiyseniz, Sosyal Medya hesaplarınızda paylaşmak suretiyle sitemize destek olabilirsiniz.

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Klavyeyi kullanarak hızlı bir şekilde tablolarınıza satır eklemek için, satır eklemek istediğiniz hücreye gelip sırayla Alt, E ve S tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Birden fazla satır eklemek isterseniz, aralıksız olarak seçim için Shit, aralıklı olarak seçin için Ctrl tuşları ile, aralara ekleme yapılacak satırları seçtikten sonra yine, sırayla Alt, E ve S tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Benzer şekillerde sütun eklemek için sırayla Alt, E ve T tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Bu kısayollar Türkçe Excel kullanıcıları için geçerlidir.
Yükleniyor...