Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Omer_BARAN 02 Eylül 2020 VIP Dosya
Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme isimli bu dosyamız, belirli kriterlere göre bir sayıyı gün bazlı olarak parçalara bölme işlemini gerçekleştirir.

Tarafımıza iletilen bir soruya bağlı olarak oluşturduğumuz dosyamızın, yine çok faydalı bir örnek olacağını düşünüyorum.

Soruda, elinde bulunan toplam mesai süresinin belirli kriter bazında günlere otomatik olarak nasıl dağıtılacağı istenilmekteydi. Buradan yola çıkarak, aşağıdaki özellikler listesinde yer alan formüller birlikte kullanılarak çözüm oluşturulmuştur.

Kriter Tablosu

Öncelikle üstte görüldüğü gibi bir kriter tablomuz var.

SÜRE, HEDEF alanındaki rakamın, maksimum olarak parçalanmak istediği gün bazlı rakamı ifade eder.
HEDEF toplam rakamı, HT ise, günlere bölünme işlemi yapılırken, tatil günlerinin Cumartesi + Pazar mı yoksa sadece Pazar mı olacağını..

Bu tabloda kriterler belirlendikten sonra, dosyamızda HEDEF olarak görülen 50 rakamını aşağıdaki gibi parçalara ayırmıştır.

Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Üstteki resmi incelersek, HT olarak hem Cumartesi hem de Pazar günleri seçildiğinden dolayı, o günlere bir parçalama yapılmamıştır. Lakin resme dikkatli bakarsanız, ilk sıradaki günlerin ve 30.08.2020 tarihinin kırmızı renkle yazıldığını göreceksiniz. Bunun sebebi ise, o günlerin resmi tatile denk gelmesi. Bu alanda Koşullu Biçimlendirme ile resmi tatillere denk gelen günlerin renkleri farklılaştırılmıştır.

Tatil Tablosu

Dosyayı açtığınızda, üstte ekran görüntüsünü gördüğünüz RT isimli sayfayı seçip, resmi tatillerinizi tanımlamanız gerekir. Bu işlemin kolay olması adına, Ad Tanımla özelliği ile bir TATİL tablosu oluşturulmuştur. Tatil tablosunun aralığını genişletmek için, Şerit Menü -> Formüller sekmesinden Ad Yöneticisi simgesini tıklayıp, aşağıdaki gibi göreceğiniz alandaki referans aralığını genişletmek yeterlidir.

Ad Tanımla

Faydalanmanız temennisiyle.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
EĞERSAY - EĞER - EĞERHATA - MİN - KAYDIR - YADA - SATIR - TOPLA - HAFTANINGÜNÜ - Koşullu Biçimlendirme - Ad Tanımla

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir UserForm üzerinde, sadece sonundaki numarası değişen nesneleriniz varsa, bu nesneleriniz için hızlı bir şekilde silme, gizleme, gösterme gibi işlemler yapmak istiyorsanız, Control kodunu kullanabilirsiniz.

Örneğin: UserForm üzerinde 50 TextBox nesnesi var ve siz tek bir seferde bu TextBox nesnelerini gizlemek istiyorsunuz. Bunun en kısa yöntemi için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

For i = 1 To 50
Controls("TextBox" & i).Visible = False
Next int1

Faydalı olması temennisiyle
Yükleniyor...