Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme isimli bu dosyamız, belirli kriterlere göre bir sayıyı gün bazlı olarak parçalara bölme işlemini gerçekleştirir.

Tarafımıza iletilen bir soruya bağlı olarak oluşturduğumuz dosyamızın, yine çok faydalı bir örnek olacağını düşünüyorum.

Soruda, elinde bulunan toplam mesai süresinin belirli kriter bazında günlere otomatik olarak nasıl dağıtılacağı istenilmekteydi. Buradan yola çıkarak, aşağıdaki özellikler listesinde yer alan formüller birlikte kullanılarak çözüm oluşturulmuştur.

Kriter Tablosu

Öncelikle üstte görüldüğü gibi bir kriter tablomuz var.

SÜRE, HEDEF alanındaki rakamın, maksimum olarak parçalanmak istediği gün bazlı rakamı ifade eder.
HEDEF toplam rakamı, HT ise, günlere bölünme işlemi yapılırken, tatil günlerinin Cumartesi + Pazar mı yoksa sadece Pazar mı olacağını..

Bu tabloda kriterler belirlendikten sonra, dosyamızda HEDEF olarak görülen 50 rakamını aşağıdaki gibi parçalara ayırmıştır.

Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Üstteki resmi incelersek, HT olarak hem Cumartesi hem de Pazar günleri seçildiğinden dolayı, o günlere bir parçalama yapılmamıştır. Lakin resme dikkatli bakarsanız, ilk sıradaki günlerin ve 30.08.2020 tarihinin kırmızı renkle yazıldığını göreceksiniz. Bunun sebebi ise, o günlerin resmi tatile denk gelmesi. Bu alanda Koşullu Biçimlendirme ile resmi tatillere denk gelen günlerin renkleri farklılaştırılmıştır.

Tatil Tablosu

Dosyayı açtığınızda, üstte ekran görüntüsünü gördüğünüz RT isimli sayfayı seçip, resmi tatillerinizi tanımlamanız gerekir. Bu işlemin kolay olması adına, Ad Tanımla özelliği ile bir TATİL tablosu oluşturulmuştur. Tatil tablosunun aralığını genişletmek için, Şerit Menü -> Formüller sekmesinden Ad Yöneticisi simgesini tıklayıp, aşağıdaki gibi göreceğiniz alandaki referans aralığını genişletmek yeterlidir.

Ad Tanımla

Faydalanmanız temennisiyle.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel hücresine yazdığınız bir tarihin, hangi güne denk geldiğini öğrenmek için, METÇEÇEVİR formülünü kullanabilirsiniz.
11.05.2020 tarihinin yazılı olduğu A1 hücresinde, bu tarihe ait günü ööğrenmek için B1 hücresine =METNEÇEVİR(A1;"GGGG") yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...